Hizmetkar liderliğin işe adanmışlık üzerindeki etkisinde çalışan sesliliğinin aracı rolü
The mediating role of employee voice in the effect of servant leadership on job engagement
  1. Tez No: 934638
  2. Yazar: GÖZDE ÜLKER TOPUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Araştırmada, hizmetkar liderliğin çalışan sesliliği ve işe adanmışlık üzerindeki etkisi incelenmiş ve bu süreçte hizmetkar liderliğin işe adanmışlık üzerindeki etkisinde çalışan sesliliğinin aracı rolü incelenmiştir. Örgütlerde liderlik tarzlarının, çalışanların işlerine olan adanmışlıklarını artırmada önemli bir yere sahip olduğu ve hizmetkar liderliğin bu bağlamda olumlu bir etkisi olduğu varsayılmaktadır. Araştırma bulguları, hizmetkar liderliğin işe adanmışlığı artırırken, çalışan sesliliğinin bu etkiyi daha da güçlendirdiğini göstermektedir. Bu çalışma kapsamında, Adana ilinde belediye kurumunda çalışan 485 kişiden anket yoluyla veri toplanmıştır. Verilerin analizinde keşfedici ve doğrulayıcı faktör analizleri, değişkenler arası korelasyonlar ve yapısal eşitlik modeli kullanılarak modelin uyum iyiliği testleri ve regresyon analizleri yapılmıştır. Araştırmada hizmetkar liderliğin işe adanmışlığı ve çalışan sesliliğini pozitif yönde anlamlı olarak etkilediği ve hizmetkar liderliğin işe adanmışlık üzerindeki etkisinde çalışan sesliliğinin aracı rolü olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research investigated the impact of servant leadership on employee voice and work engagement, and specifically explored the mediating role of employee voice in the relationship between servant leadership and work engagement. It is assumed that leadership styles in organizations play a crucial role in increasing employees' commitment to their work, and that servant leadership has a positive impact in this context. The research findings indicate that while servant leadership increases work engagement, employee voice further strengthens this effect. As part of this study, data were collected through a survey from 485 employees working in a municipal institution in Adana province. In analyzing the data, exploratory and confirmatory factor analyses, correlations between variables, and structural equation modeling were used to conduct goodness-of-fit tests for the model and regression analyses. The research found that servant leadership significantly and positively affects both work engagement and employee voice, and that employee voice plays a mediating role in the effect of servant leadership on work engagement.