İktisadi büyüme ve kalkınma olgusunda dış ticaretin yeri ve önemi: Türkiye örneği
The importance and place of foreign trade in economic growth and development: sample Turkey
  1. Tez No: 355435
  2. Yazar: MİRAY ÖZDEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTUĞRUL RECEP ERBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Ekonomik büyüme ve kalkınma gelişmekte olan ülkelerde önemli bir süreci ifade etmektedirler. Gelişmiş ülkelerin iktisadi ve içtimai yapılarını sağlam zeminler üzerine kurup, istikrarlı programlar eşliğinde yürütmeleri diğer ülkeler açısından örnek teşkil etmelerini sağlamıştır. Büyüme ve kalkınma alanında atılan adımlar diğer faktörlerin de sürece dahil edilmelerini gerekeli kılmıştır. Bu amaçla dış ticaretin, bu yapılanmada büyüme ve kalkınma ile olan ilişkisi ekonomi literatüründe sıkça tartışılan bir konu olmuştur. Küreselleşme ile birlikte rekabet ortamının da artması dış ticaret politikalarının güncellenmesine neden olmuştur. Türkiye de bu rekabet ortamında kalkınma göstergeleri, büyüme belirleyicileri ve dış ticaret arasındaki ilişkinin saptanabilmesi amacıyla, ekonomik yapısını düzenlemeye, kuruluş yıllarından itibaren başlamıştır. Bu çalışma ithalat ve ihracat yapılarının Türkiye'de büyümeyi etkileyip etkilenemediğini araştırmak; dış ticaret yapısının kalkınmanın belirleyicisi olup olmadığını göstermek amacını taşımaktadır
Özet (Çeviri)
Economic development recently constitutes an important process in the developing world. Due to late capitalization developing countries follow quick receipts that follow economic and social development model of the developed world. Foreign trade is an important input of this process. Foreign trade based economic development requires investigation of foreign trade in development studies. This is a largely debated issue in the literature. Especially in the aftrermaths of the Cold War by means of the Globalization process and liberalization of national economies has changed foreign trade policies of the countries. Turkey as a developing country has adjusted its foreign trade policies in order to accomodate its economic structure with the increasingly Globalized world. Therefore this current paper investigates this relationship between foreing trade policies and development process in Turkey.