Orta Çağdan günümüze Alman milliyetçiliğinin doğuşu gelişimi ve dönüşümü
The birth, development, and transformation of German nationalism from the Middle Ages to the present
  1. Tez No: 934639
  2. Yazar: ALİ ÇİMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA KAMİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu tez, Alman milliyetçiliğinin tarihsel dönüşümünü kapsamlı bir şekilde incelemekte ve bu dönüşümün iç ve dış faktörler açısından nasıl şekillendiğini analiz etmektedir. Alman milliyetçiliği, tarih boyunca çeşitli iç ve dış etkenlerin etkisi altında önemli değişimlere uğramıştır. Bu değişimler, Almanya'nın iç politikasına, toplumsal yapısına, ekonomik koşullarına ve kültürel dinamiklerine bağlı iç faktörler ile uluslararası ilişkiler, güç dengeleri, savaşlar ve küresel olaylar gibi dış faktörlerden kaynaklanmaktadır. İç faktörler, Almanya'nın siyasi ve kültürel tarihi, sosyal yapısı ve kültürel faktörleri gibi unsurları içermekte olup, bu unsurlar milliyetçiliğin şekillenmesinde ve evriminde kritik bir rol oynamıştır. Dış faktörler ise, Almanya'nın diğer devletlerle olan ilişkileri ve uluslararası güç dinamikleri gibi unsurları içermektedir. Bu çalışma, Alman milliyetçiliğinin karmaşık ve çok yönlü doğasını anlamak amacıyla iç ve dış faktörlerin etkileşimini ele almaktadır. Alman milliyetçiliğinin tarihsel dönüşümünde iç ve dış faktörlerin rolünü anlamak, yalnızca Almanya'nın siyasi ve toplumsal geçmişine dair derinlemesine bir kavrayış sunmakla kalmayıp, aynı zamanda küresel tarih ve uluslararası politika açısından da önemli bir perspektif sunmaktadır. Bu tez, Alman milliyetçiliğinin kökenlerini, gelişimini ve modern biçimlerini incelemek için tarihsel bir çerçeve sunmaktadır. Ayrıca, bu çalışma, Alman milliyetçiliğinin evrimi üzerine süregelen akademik tartışmalara katkı sunmayı amaçlamaktadır. İç ve dış faktörler arasındaki ilişkinin daha derinlemesine anlaşılması, yalnızca iki dünya savaşının çıkmasının başlıca sebeplerinden olan Alman milliyetçiliği özelinde değil, genel olarak milliyetçilik ve ulusal kimlik oluşumları konusundaki literatüre de önemli katkılar sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis comprehensively examines the historical transformation of German nationalism and analyses how this transformation has been shaped by internal and external factors. Throughout history, German nationalism has undergone significant changes under the influence of various internal and external forces. These changes stem from internal factors related to Germany's domestic politics, social structure, economic conditions, and cultural dynamics, as well as external factors such as international relations, power balances, wars, and global events. Internal factors include elements such as Germany's political and cultural history, social structure, and cultural aspects, all of which have played a critical role in shaping and evolving nationalism. External factors, on the other hand, involve elements like Germany's relations with other states and international power dynamics. This study addresses the interaction between internal and external factors to understand the complex and multifaceted nature of German nationalism. Understanding the role of internal and external factors in the historical transformation of German nationalism not only provides a deep insight into Germany's political and social history but also offers an important perspective on global history and international politics. This thesis presents a historical framework for examining the origins, development, and modern forms of German nationalism. Additionally, this study aims to contribute to the ongoing academic debates on the evolution of German nationalism. A deeper understanding of the relationship between internal and external factors can provide significant contributions to the literature on nationalism and the formation of national identity, not only in the specific context of German nationalism—one of the primary causes of the two world wars—but also in a broader sense.