Kâr yönetimine göre farklılık gösteren şirketlerin performans göstergelerinin tespiti
Determination of performance indicators of companies that differ according to earnings management
- Tez No: 934649
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma, şirketlerin kâr yönetimi uygulamalarına göre farklılık gösteren performans göstergelerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Kâr yönetimi, işletmelerin finansal raporlarında çeşitli yöntemlerle düzenlemeler yaparak finansal sonuçlarını etkilemeleridir. Bu durum, şirketlerin performans göstergelerinde önemli değişikliklere yol açabilmekte ve paydaşlar için yanıltıcı sonuçlar yaratabilmektedir. Araştırmada kâr yönetimi uygulamalarını belirlemek için Beneish 1999 modeli kullanılmıştır. Performans göstergeleri olarak kârlılık oranlarından birkaç tanesi ele alınmıştır. Şirketler, kâr yönetimi uygulayıp uygulamadıklarına göre performans göstergeleri açısından karşılaştırılmıştır. Kâr yönetimi yapan şirketlerin net kâr marjı göstergesinde anlamlı farklılıklar görülmüştür. Bu farklılık, kâr yönetiminin şirket performansı üzerindeki etkisini ve bu etkinin finansal raporlama sürecine olan yansımasını ortaya koymaktadır. Araştırmanın, teknoloji sektöründeki şirketlerin kâr yönetimi uygulamalarının şeffaflık düzeyini artırmaya yönelik farkındalık sağlaması ve ilgili düzenleyici kurumlara rehberlik etmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to analyze the performance indicators that differ according to companies' profit management practices. Profit management is the practice of making adjustments to the financial reports of companies through various methods to affect their financial results. This can lead to significant changes in companies' performance indicators and create misleading results for stakeholders. In this study, Beneish 1999 model was used to determine profit management practices. Several profitability ratios are considered as performance indicators. Companies were compared in terms of performance indicators according to whether they practiced profit management or not. Significant differences were observed in the net profit margin indicator of companies practicing profit management. This difference reveals the impact of profit management on company performance and the reflection of this impact on the financial reporting process. The research is expected to raise awareness and provide guidance to the relevant regulatory bodies to increase the transparency level of the profit management practices of companies in the technology sector.