Bozkır Barajı havzasındaki köylerin yer adları
The place names of villages in Bozkır Dam basin
- Tez No: 934656
- Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS NEBİ UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 464
Özet
Bu çalışma; Bozkır Barajı havzasında bulunan 16 köyün, Hadim ve Bozkır ilçe merkezlerinin yer adlarını tür, köken, anlam ve yapı bakımından sınıflandıran bir mikrotoponimi çalışmasıdır. Elde edilen verilere 4 farklı yöntemle ulaşılmıştır. Bu yöntemler şöyledir: Tapu Müdürlüğünden elde edilen resmî kayıtlar, bölgeyle ilgili Orman İşletme Müdürlüğünden alınan haritalardan tespit edilen adlar, belediyelerden alınan resmî kayıtlar ve yöre halkından derlenen malzemelerdir. Bu kaynaklardan 2690 yer adı elde edilmiştir. Tespit edilen yer adları tür bakımından sınıflandırılırken Levent Kurgun'un Denizli İli Yer Adları adlı çalışmasından yararlanılmıştır. Yer adları; yükselti adları, su adları, orun adları, mevki adları ve düzlük adları olarak sınıflandırılmıştır. Tezin birinci bölümünde yer adı biliminin tanımı, çalışma alanı, amacı, önemi, Türkiye'de ve dünyada yapılan yer adı bilimi çalışmalarına yer verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde Konya ili, Hadim ve Bozkır ilçelerinin tarihi, coğrafyası, sosyoekonomik durumu, folklorü anlatılmıştır. Tezin üçüncü bölümünde yer adları işaret ettikleri nesne ve anlamsal kökenleri bakımından incelenmiştir. Dördüncü bölümde, derlenen malzemeler köken ve yapısal bakımdan sınıflandırılmıştır. Yer adlarının ait oldukları diller ve anlamlarına dair tespitlere bu bölümde yer verilmiştir. Yer adları yapı bakımından birleşik, basit ve türemiş olmak üzere üç başlıkta sınıflandırılmıştır. Bu tez, baraj suları altında kalacak ve bundan sonra yerleşim yeri olarak kullanılması mümkün olmayacak köylerin yer adlarının kayıt altına alınarak unutulmasının önüne geçmesi amaçlanarak hazırlanmıştır. Köklü bir geçmişe sahip Bozkır ve Hadim ilçelerinin yer adları yörenin tarihi, coğrafyası, ekonomik özellikleri, insanların sosyokültürel düzeyleri ile ilgili ilginç bilgiler vermiştir. Derlenen yer adlarının yer ad bilimi çalışmalarına ve diğer araştırmacılara yarar sağlaması bu çalışmanın temel amacını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is a microtoponymy work that classifies the place names of 16 villages in the Bozkır Dam basin, as well as the district centers of Hadim and Bozkır, in terms of type, origin, meaning, and structure.The data was obtained using four different methods: official records obtained from the Land Registry Office, names identified from maps provided by the Regional Forest Management Directorate, official records obtained from municipalities, and materials compiled from local residents. From these sources, a total of 2,690 place names were collected.For the classification of the identified place names by type, Levent Kurgun's study titled Denizli İli Yer Adları (Place Names of Denizli Province) was used as a reference. The place names were categorized as elevation names, water names, location names, site names, and plain names.The first chapter of the thesis includes the definition of toponymy, the study area, its purpose, significance, and an overview of toponymy studies conducted in Turkey and around the world. The second chapter discusses the history, geography, socio-economic conditions, and folklore of Konya province, as well as the Hadim and Bozkır districts.The third chapter examines the place names in terms of the objects they denote and their semantic origins. In the fourth chapter, the compiled materials are classified by origin and structure. This section identifies the languages to which the place names belong and their meanings. Structurally, the place names are categorized into three groups: compound, simple, and derived.This thesis was prepared with the aim of preserving the place names of villages that will be submerged by the dam waters and can no longer be used as settlements, thus preventing them from being forgotten. The place names of Bozkır and Hadim, which have a deep-rooted history, provide interesting insights into the region's history, geography, economic characteristics, and the sociocultural levels of its people. The primary goal of this study is to contribute to toponymy research and assist other researchers with the compiled place names.