TRT Türk halk müziği ses icracılarının icra özelliklerinin analizi ve etüt önerileri
Examination of the performance characteristics of TRT Turkish folk music vocal performers and study suggestions
- Tez No: 934662
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH AKKAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
Bu araştırma, TRT Türk halk müziği ses icracılarının icra özelliklerinin analizini ve tespit edilen verilerden hareketle oluşturulmuş etüt önerilerini kapsamaktadır. Verilerin elde edilme ve çözümlenme yöntemi açısından Nitel olan bu çalışmada; örneklem grubundaki türküler TRT Türk halk müziği sanatçılarının ses icraları dikkate alınarak notaya alınmıştır. Notaya alınan türküler seyir özellikleri ve süsleme tekniklerine göre incelenmiştir. Elde edilen verilerden hareketle araştırmacı tarafından türkülere hazırlayıcı etütler oluşturularak çalışmada sunulmuştur. Bu çalışmanın; Türk halk müziği icra özelliklerini ortaya koyacak olması, yöresel söyleme tekniklerinden referansla oluşturulmuş çalışmalar sunması ve Türk halk müziği alanındaki öğrenci ve icracıların teknik ve üslûp gelişimine katkı sağlayacak olması gibi bakımlardan önemli olduğu düşünülmektedir. Çalışmanın sonucunda, TRT Türk halk müziği ses sanatçılarının türkü seslendirmelerinde; Çarpma, Tril, Mordan, Vibrato, Tremolo, Grup Notaları, Glissando ve Vurgu tekniklerini uyguladıkları tespit edilmiştir. Bu tekniklerden en çok uygulanan teknik Çarpma, en az uygulananlar ise Glissando ve Vurgudur. Bu araştırmadan referansla Türk halk müziği alanındaki diğer sanatçıların da ses icra analizlerinin yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research covers the examination of the performance characteristics of TRT Turkish folk music voice performers and study suggestions created with reference to the identified techniques. In this study, which is qualitative in terms of the method of obtaining and analyzing data; The folk songs in the sample group were notated by taking into account the vocal performances of TRT Turkish folk music artists. The notated folk songs were examined according to their performance characteristics and ornamentation techniques. Based on the data obtained, preparatory studies for the folk songs were created by the researcher and presented in the study. This study; It is thought to be important in terms of revealing the performance characteristics of Turkish folk music, presenting works created with reference to local singing techniques, and contributing to the technical and stylistic development of students and performers in the field of Turkish folk music. As a result of the study, in the folk song vocalizations of TRT Turkish folk music vocal artists; It has been determined that they apply Multiplication, Trill, Mordant, Vibrato, Tremolo, Group Notes, Glissando and Accent techniques. Among these techniques, the most applied technique is Multiplication, the least applied are Glissando and Emphasis. With reference to this research, it is recommended to perform voice performance analyzes of other artists who are accepted as schools in the field of Turkish folk music.