TRT Türk Halk Müziği repertuvarında bulunan sözsüz 10 Azerbaycan eserinin bağlama ile icrasının incelenmesi
Research of the performance of 10 Azerbaijan works without verse in TRT Turkish Folk Music repertoire with baglama
- Tez No: 763499
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLAN AKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Musikisi Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Türk Musikisi Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Haliç Üniversitesi Türk Müziği Bölümü, Lisansüstü Eğitim Enstitüsü'nde hazırlanmış olan bu Yüksek Lisans Tezinde“TRT Türk Halk Müziği Repertuvarında Bulunan Sözsüz 10 Azerbaycan Eserinin Bağlama ile İcrası”incelenmiştir. Yapılan çalışmada, Türkiye'de ve Azerbaycan'da halk müziği kültürü, Türk halk müziğinde bağlama ve Azerbaycan eserlerinin bağlama ile icrası ve TRT Türk halk müziği repertuvarında bulunan sözsüz 10 Azerbaycan eserinin icra analizi başlıklarıyla konular ele alınmıştır. Halk müziğinde bir çok yöresel tavırda olduğu gibi Azerbaycan müziğinin icrasında da farklı enstrümanlarla icra edilmiş olan melodilerin bağlamaya uyarlanması sonucunda bir icra biçimi oluşmuştur. Genellikle bu uyarlamalar Azerbaycan halk çalgıları olan tar, kemança, balaban, aşık sazı gibi çalgılardan alınmıştır. Azerbaycan eserlerinin zengin müzikal yapısı ve icra biçimi bağlamaya uyarlandığında; ortaya çıkan tezene kalıpları, ritmik ve melodik varyasyonlar, nüanslar bağlama icrasına büyük katkı sağlamaktadır. TRT repertuvarından seçilen sözsüz 10 eserin bağlamaya uyarlanması ve icra analizleri yapılmıştır. Eserler bağlama alanında uzman icracıların video ve ses kayıtlarından faydalanılarak nüanslar ve icra özelliklerine göre yeniden notaya alınmıştır. En çok kullanılan tezene kalıpları ve nüanslar tespit edilerek icra analizi yapılmıştır. Çalışmaya Azerbaycan halk müziğinin özellikleri ve icra şekli ile ilgili akademik çalışmalar, tezler ve makaleler incelenerek başlanmıştır. Daha sonrasında Azerbaycan eserlerinin bağlama ile icrası araştırılıp, uzman kişiler ile kişisel görüşmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this Master's Thesis, which was prepared at Haliç University Turkish Music Department, PostGraduate Education Institute,“The Performance of 10 Azerbaijani Works Without Words in TRT Turkish Folk Music Repertoire with Baglama”was examined. In the study, the subjects were discussed with the titles of folk music culture in Turkey and Azerbaijan, baglama in Turkish folk music and the performance of Azerbaijani works with baglama, and the performance analysis of 10 non-verbal Azerbaijani works in the TRT Turkish folk music repertoire. As with many local styles in folk music, a performance style has emerged in the performance of Azerbaijani music as a result of the adaptation of melodies performed with different instruments to baglama. Commonly, these adaptations were taken from the folk instruments of Azerbaijan such as tar, kamancha, balaban, minstrel saz. When the rich musical structure and performance style of Azerbaijani works are adapted to baglama; emerging measuring models, rhythmic and melodic variations and nuances make a great contribution to the performance of baglama. The adaptation of 10 non-verbal works selected from the TRT repertoire into baglama and their performance analysis were made. The works have been re-notated according to the nuances and performance characteristics by making use of the video and audio recordings of the performers who are experts in the field of baglama. The performance analysis was carried out by determining the most used measuring models and nuances. The study started by examining academic studies, theses and articles on the characteristics and performance of Azerbaijani folk music Afterwards, the performance of Azerbaijani works with baglama was researched and personal interviews were held with experts.