Farklı seviyelerde karanfil esansiyel yağının kuru çayır otuna ilavesinin in vitro gaz ve metan üretimi ile yem değeri üzerine etkileri
The effects of clove essential oil addition at different levels into dry meadow grass on in vitro gas and methane production and feed value
  1. Tez No: 772516
  2. Yazar: YELİZ BURCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu çalışma, kuru çayır otuna farklı seviyelerde (0, 100, 200 ve 400 ppm) karanfil yağı (Syzgium aromaticum) ilavesinin in vitro gaz (İG) ve metan üretimi ile yem değeri, sindirilebilirlik ve bazı rumen parametleri üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Yöntem: Araştırmada, ticari bir firmadan temin edilen karanfil yağı (KY) (Syzgium aromaticum) kuru çayır otuna 0, 100, 200 ve 400 ppm düzeylerinde ilave edilerek K0, K1, K2 ve K3 şeklinde deneme grupları oluşturulmuştur. Kuru çayır otunun kimyasal bileşimi 3 tekerrür olarak Weende analiz yönetime göre belirlenmiştir. Kuru çayır otuna değişik seviyelerde KY ilavesinin etkilerinin belirlenmesinde in vitro gaz üretim (İGÜ) tekniği kullanılmıştır. Gruplara ait 24 saatlik İG ve metan üretimi, metabolik enerji (ME), net enerji laktasyon (NEL), organik madde sindirimi (OMS), gerçek sindirilebilir kuru madde (GSKM), gerçek sindirim derecesi (GSD), taksimat faktörü (TF), mikrobiyal protein üretimi (MPÜ), mikrobiyal partikül sentezleme etkinliği (MPSE),ile rumen pH'sı, toplam uçucu yağ asidi (TUYA) ve amonyak azotu (NH3-N) belirlenmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen veriler SPSS paket programı kullanılarak varyans analizine tabi tutulmuştur. Karafil yağı seviyelerinin etkisi polinomiyal analizle belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was carried out to determine the effect of clove oil (Syzgium aromaticum) addition at different levels (0, 100, 200 and 400 ppm) to dry meadow grass on in vitro gas (IG) and methane production, feed value, digestibility and some rumen parameters. Method: In the present research, experimental groups (K0, K1, K2 and K3, respectively) were formed by adding clove oil (Syzgium aromaticum) obtained from a commercial company to dry meadow grass at the rates of 0,100, 200 and 400 ppm. The chemical composition of dry meadow grass was determined according to the Weende analysis method in 3 replications. In vitro gas production (IGP) technique was used to determine the effects of adding different levels of clove oil addition to dry meadow grass. In the experiment, the 24-hour IG and methane production and performance parameters (Metabolic energy (ME), net energy lactation (NEL), organic matter digestion (OMD)), in vitro digestion (true digestible dry matter (TDDM), true digestion grade (TDG)), partitioning factor (PF), microbial protein production (MPP), microbial particle synthesis efficiency (MPSE) and some rumen parameters (pH, total volatile fatty acid (TVFA), NH3-N) of groups were determined. The data obtained from the experiment were subjected to variance analysis using the SPSS package program. Effect of clove oil level had been determined by polynomial analysis.