Modern portföy teorisi ortalama-varyans yaklaşımı ile inovasyon düzeyinin enerji piyasalarında üretim teknolojisi portföyüne etkisinin incelenmesi
Analyzing the effect of innovation level on generation technology portfolio in energy markets by modern portfolio theory mean-variance approach
  1. Tez No: 934678
  2. Yazar: VOLKAN ALAÇAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURAK PİRGAİP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, İşletme, Economics, Energy, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Enerji maliyetleri, günümüzde birçok sektörde temel bir girdi haline gelmiş ve ülkelerin enerji kaynaklarına bağımlılığı artmıştır. Bu durum, ülkeleri ve şirketleri uluslararası rekabette öne geçmek için en düşük maliyetli enerji kaynaklarına yönelmeye zorlamaktadır. Ancak, geleneksel enerji kaynaklarının küresel ölçekte dengesiz dağılımı, uygun enerji kaynağına ulaşmayı zorlaştırmaktadır. Bu nedenle, temiz ve ulaşılabilir alternatif enerji kaynakları hızla benimsenmiş; sürdürülebilirlik, çevre ve güvenlik gibi faktörler de dikkate alınmaya başlanmıştır. Yenilenebilir enerji kaynaklarının temiz ve sürdürülebilir olmalarının yanı sıra teknolojik gelişmelere açık olmaları, üreticilerin ilgisini çekmiş ve maliyetlerin son yirmi yılda hızla düşmesine neden olmuştur. Ancak, bu alandaki yoğun bilimsel araştırmalara rağmen, yenilenebilir enerjinin maliyetleri 21. yüzyılın ilk çeyreği itibarıyla hala makul seviyelere inememiştir. Örneğin, Avrupa Birliği, Ukrayna savaşı öncesinde enerji güvenliği risklerine rağmen Rusya'nın daha ucuz doğalgaz kaynaklarına bağımlı kalmış ve yenilenebilir enerji yatırımlarını yavaşlatmıştır. Son yıllarda ülkelerin enerji portföylerini değiştirdiği görülmektedir. Bu değişim, araştırma-geliştirme faaliyetleri ve teknolojik yeniliklerle desteklenen bir inovasyon ikliminde devam etmektedir. Çalışmanın amacı, mevcut enerji maliyetlerine göre oluşturulan optimal enerji portföylerinin gelecekte nasıl değişebileceğini incelemektir. Modern Portföy Teorisi'nin Ortalama Varyans Yaklaşımı kullanılarak farklı inovasyon senaryoları altında elde edilen enerjinin seviyelendirilmiş maliyeti (LCOE) verileri ile optimum portföylerin karşılaştırılması yapılacaktır. Ayrıca, iklim değişikliği ile mücadelede temiz enerji dönüşümü bağlamında teknolojik yeniliklerin rolü vurgulanacak ve enerji endüstrisi ile inovasyon düzeyi arasındaki ilişki açıklanacaktır. Analiz için kullanılan veriler, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki elektrik üretim tesislerinin maliyetlerine dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Energy costs have become a fundamental input across various sectors, leading countries and companies to seek the lowest-cost energy sources for competitive advantage. However, the uneven global distribution of traditional energy resources complicates access to suitable sources. Consequently, the technological advancements in renewable energy have significantly reduced costs over the past two decades, attracting producer interest. Despite this progress, costs remain relatively high as of the early 21st century. The higher costs associated with renewable energy compared to traditional sources create dilemmas for nations regarding security, environmental concerns, and economic viability. For instance, prior to the Ukraine conflict, the European Union remained reliant on Russia's cheaper natural gas despite energy security risks, which hindered investments in renewable energy. Recent studies indicate that countries are actively reshaping their energy portfolios in response to evolving market dynamics and technological innovations. This transformation aims to minimize risks while achieving cost efficiency. The purpose of this study is to explore how optimal energy portfolios, developed based on current energy costs, may evolve under various innovative scenarios, providing insights for investors, regulators, and policymakers. Utilizing the Mean Variance Approach from Modern Portfolio Theory, this research will analyze the levellized cost of energy (LCOE) data derived from three distinct innovation scenarios projected between 2020 and 2050. The analysis will focus on the relationship between technological innovation and the energy sector's evolution. Reference data will include cost assessments from typical electricity generation facilities in the United States, sourced from publicly available materials provided by the National Renewable Energy Laboratory (NREL). Ultimately, this study aims to underscore the critical role of technological innovation in facilitating a successful transition to sustainable energy systems amid climate change challenges.