Graph filtering in graph signal processing
Çizge işaret işlemede çizge filtreleme
- Tez No: 934692
- Danışmanlar: PROF. DR. OLCAY AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Nispeten yeni bir alan olarak, çizge sinyal işleme geleneksel Öklid alanına dayalı sinyal işleme tekniklerinin çizge boyutuna genişletilmesiyle ortaya çıkmıştır. Çizge filtreleme, verilerin düzensiz bir yapıda yer aldığı ve verimli ve sağlam bir filtreleme gerçekleştirmek için veriler arasındaki ilişkinin bilinmesinin gerekli olduğu uygulamalarda kullanılır. Bu tezde, alçak geçiren bir çizge filtre kullanarak, düğüm boyutunda yüksek geçiren, bant geçiren ve bant söndüren çizge filtre dürtü yanıtları elde etmeyi amaçlamaktayız. Bu amaca uygun olarak ve geleneksel sinyal işleme tekniklerinden ilham alarak, bir Sonlu Dürtü Yanıtlı (SDY) alçak geçiren çizge filtresinin çizge frekans yanıtı, literatürden alınan bir çizge modülasyon operatörü kullanılarak yüksek geçiren, bant geçiren ve bant söndüren çizge frekans yanıtlarına dönüştürülmektedir. Bu çalışmanın sonuçlarının gerçek dünyadaki çizge filtreleme uygulamalarında yeni gelişmelerin önünü açabileceğine inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
As a relatively recent field, graph signal processing emerged by extending the traditional Euclidian domain-based signal processing techniques to the so-called graph domain. Graph filtering is used in applications where the data resides on an irregular structure and the interrelationship among data is necessary to be known to perform efficient and robust filtering. In this thesis, we aim to obtain high-pass, band-pass, and band-stop graph impulse responses of graph filters in the vertex domain from a low-pass graph filter. In accordance with this objective and motivated by traditional signal processing techniques, graph frequency response of a Finite Impulse Response (FIR) low-pass graph filter is transformed to high-pass, band-pass, and band-stop graph frequency responses utilizing a graph modulation operator from the literature. It is our belief that the results of this study might pave the way for new advancements in real-world graph filtering applications.