Akbari- Ganji ve Exp foksiyon metodunun uygulamaları üzerine
On applications of Akbari-Ganji and Exp function method
  1. Tez No: 934691
  2. Yazar: FİRDEVS GÜZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANFER TANRIVERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Literatürde, birçok gerçek yaşam problemini diferansiyel denklemlerle modellemek mümkündür. Bu diferansiyel denklemler lineer veya lineer olmayan tipte olabilir. Modellenen mevcut diferansiyel denklemlerin bir çözümü olup olmadığını bilmek çok önemlidir. Bir çözüm varsa, bir çözüm bulmak her zaman kolay olmayabilir. Modellenen denklemin bir çözümü varsa, modellenen denklemin kesin ve yaklaşık çözümlerini bulmak için literatürde çeşitli yöntemler vardır. Burada, tam veya yaklaşık çözümlere ulaşmak için Akbari-Ganji yöntemi ve Exp fonksiyon yöntemi kullanılacaktır. Ayrıca, elde edilen çözümler grafiksel olarak da verilecektir.
Özet (Çeviri)
In the literature, it is possible to model many real-life problems with differential equations. These differential equations can be linear or non linear. If the modelled equation has a solution, there are several methods to find their exact and approximate solutions of the modelled equation. Here, the Akbari-Ganji method and the Exp function technique are used to reach exact or approximate solutions. In addition, the obtained solutions will be given graphically.