Tuz stresi altındaki gökçe ve küsmen nohut çesitlerinde ekzojen olarak uygulanan sisteinin etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of exogenously applied cysteine on gökçe and küsmen chickpea varieties under salt stress
  1. Tez No: 934694
  2. Yazar: ECE NİSA İMAMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Tuz stresi, hücre zarlarına zarar vererek bitki büyüme ve gelişimini sınırlayan önemli bir abiyotik stres faktörüdür. Bu çalışmada, nohut (Cicer arietinum L.) çeşitlerinden Gökçe (tuz toleranslı) ve Küsmen (tuz hassas) üzerinde, dışarıdan uygulanan sisteinin (sis) tuz stresinin olumsuz etkilerini hafifletici rolü incelenmiştir. Çalışmada, fideler 2 gün boyunca 100 µM sistein ile muamele edilmiş, ardından 5 gün süreyle 100 mM sodyum klorür (NaCl) ile tuz stresi uygulanmıştır. Tuz stresine maruz kalan bitkilerde sürgün ağırlığı ve nem içeriği azalmış; ancak sistein uygulaması bu etkileri hafifletmiştir. Sistein uygulaması, lipid peroksidasyonunu azaltmış, toplam şeker, poliamin ve prolin düzeylerini artırmıştır. Aynı zamanda stomal açıklık ve yaprak alanında artış gözlenmiştir. Antioksidan enzim aktiviteleri (süperoksit dismutaz, katalaz, askorbat peroksidaz) artarken, Sisteinin ozmolit birikimini desteklediği ve bu süreçte arginin dekarboksilaz (ADC), prolin 5 karboksilat sentaz (P5CS), trehaloz 6 fosfat dehidrogenaz (T6P) ve katalaz (CAT) gen ifadelerini artırdığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, sisteinin, nohut bitkilerinde tuz stresinin olumsuz etkilerini azalttığı ve bu etkinin özellikle Küsmen çeşidinde daha belirgin olduğu tespit edilmiştir. Sistein, antioksidan savunma ve osmoregülatör sistemleri destekleyen etkili bir stres azaltıcı olduğu belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
Salt stress is a significant abiotic factor that damages cell membranes, limiting plant growth and development. This study investigated the mitigating role of exogenously applied cysteine (Cys) on the adverse effects of salt stress in chickpea (Cicer arietinum L.) varieties Gökçe (salt-tolerant) and Küsmen (salt-sensitive). In the study, seedlings were treated with 100 µM Cys for 2 days, followed by the application of 100 mM sodium chloride (NaCl) for 5 days to induce salt stress. Salt-stressed plants showed reductions in shoot biomass and water content; however, Cysteine application alleviated these adverse effects. Cysteine treatment reduced lipid peroxidation while increasing levels of total sugars, polyamines, and proline. It also enhanced stomatal opening and leaf area. Antioxidant enzyme activities (superoxide dismutase, catalase, ascorbate peroxidase) were elevated, and Cysteine supported osmolyte accumulation by upregulating the expression of arginine decarboxylase (ADC), proline 5-carboxylate synthase (P5CS), trehalose-6-phosphate dehydrogenase (T6P), and catalase (CAT) genes. In conclusion, cysteine mitigated the detrimental effects of salt stress in chickpea plants, with a more pronounced effect observed in the Küsmen variety. Cysteine was determined to be an effective stress-relieving agent that enhances antioxidant defense and osmoregulatory systems.