Akciğer kanseri tanısı için potansiyel biyobelirteç olan seramide özgü antikor ve boronik asit türevi ile modifiye yüzey akustik dalgası mikroakışkan sistem geliştirilmesi
Development of a surface acoustic wave microfluidic system modified with an antibody specific to ceramide, a potential biomarker for lung cancer diagnosis, and a boronic acid derivative
  1. Tez No: 934739
  2. Yazar: ALİ İHSAN KARAÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH MEHMET EMEN, PROF. DR. AHMET ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu tezde, akciğer kanseri ile ilintili olduğu bilinen C24 seramid seviyelerinin bir yüzey akustik dalgası (YAD) mikroakışkan sistem kullanılarak tespiti ve akciğer kanseri tanısı için biyobelirteç olma potansiyeli araştırılmıştır. Bunun için YAD metamalzemelere dayalı bir mikroakışkan sistem sonlu elemanlar yöntemi benzetimleri ile tasarlanmıştır. Rayleigh YAD'a dik doğrultuda periyodik dikdörtgensel oyuklar içeren metamalzeme, belirli oyuk uzunlukları için 200 MHz dolayında keskin Fabry-Perot (FP) soğurum bandı sergilemiştir. Rezonans frekansı kütle yükleme etkisiyle doğrusal olarak değişmiştir. Hesaplamalara paralel olarak, (E)-(2-(((2-merkaptoetil)imino)metil)tiyofen-3-il)boronik asit, (E)-(2-(((2-merkaptoetil)imino)metil)fenil)boronik asit sentezlenmiş, 3-Tiyofenboronik asit-sisteamin moleküler ekibi, 4-merkaptofenilboronik asit-sisteamin moleküler ekibi ve metilboronik asit-sisteamin moleküler ekibi oluşturulmuştur. Elde edilen boronik asitlerden fosfat tamponlu tuzlu su (PBS) çözeltisinde çözünebilen (E)-(2-(((2-merkaptoetil)imino)metil)fenil)boronik asit YAD metamalzeme ile C24 düzeyinin belirlenmesi deneylerinde kullanılmak üzere seçilmiştir. Üretilen YAD metamalzeme geçirim spektrumlarının sayısal hesaplamalardan elde edilenler ile uyumlu olduğu görülmüştür. Mikrokanaldan fosfat tamponlu tuz çözeltisinde anti seramid monoklonal antikoru (MID 15B4) veya boronik asit geçirildiğinde her ikisinin metamalzeme üzerinde altın yüzeylere tutunduğu rezonans frekansı kaymasından belirlenmiştir. C24 içeren çözeltiler geçirildiğinde, FP rezonans frekansında farklı kaymalar gözlenmiştir. Bu sonuçlar, MID 15B4 ve/veya boronik asit türevleri ile dekore edilmiş metamalzemenin düşük C24 düzeylerini algılayabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, detection of C24 ceramide levels, which are known to be associated with lung cancer, was investigated using a surface acoustic wave (SAW) microfluidic system, and its potential as a biomarker for lung cancer diagnosis was investigated. For this purpose, a microfluidic system based on SAW metamaterials was designed using finite element method (FEM) simulations. The metamaterial, which consists of periodic rectangular grooves oriented perpendicular to the Rayleigh SAW, exhibited a sharp Fabry-Perot (FP) absorption band around 200 MHz for specific groove lengths. The resonance frequency shifted linearly due to the mass-loading effect. (E)-(2-(((2-mercaptoethyl)imino)methyl)thiophen-3-yl)boronic acid and (E)-(2-(((2-mercaptoethyl)imino)methyl)phenyl)boronic acid were synthesized along with numerical calculations, and the following molecular assemblies were prepared: 3-thiopheneboronic acid-cysteamine, 4-mercaptophenylboronic acid-cysteamine, and methylboronic acid-cysteamine. Among the synthesized boronic acids, (E)-(2-(((2-mercaptoethyl)imino)methyl)phenyl)boronic acid, being soluble in phosphate-buffered saline (PBS), was selected for C24 detection experiments with the SAW metamaterial. Transmission spectra of the fabricated SAW metamaterial were consistent with the numerical calculations. When anti-ceramide monoclonal antibody (MID 15B4) or boronic acid was introduced into the microchannel in PBS solution, both were observed to adhere to the gold surfaces of the metamaterial, as indicated by shifts in the resonance frequency. When solutions containing C24 were introduced, distinct shifts in the FP resonance frequency were observed. These findings demonstrate that the metamaterial, decorated with MID 15B4 and/or boronic acid derivatives, can detect low C24 levels.