Genç sağlikli sporcularda diz ekstansör eksantrik antrenmanlarinin dinamik denge ve H/Q oranina etkileri
Effects of knee extensor eccentric training on dynamic balance and H/Q ratio in young healthy athletes.
  1. Tez No: 934760
  2. Yazar: YENER EGEMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN IŞIK ABANOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Egzersiz ve Hareket Bilimleri Ana bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Sunulan çalışmada, genç sporculara uygulanan isonertial antrenman programı ile sporcuların dinamik dengeleri ve bacak kuvvetleri üzerindeki etkilerini ölçmek hedeflenmiştir. Araştırmaya 51 sporcu katılmış olup (n=24, Çalışma Grubu (ÇG); n=27, Kontrol Grubu (KG), ÇG'de yer alan 24 sporcuya, ısınma programlarına ek olarak, alt ekstremitelerine yönelik isonertial antrenman programı uygulanırken, KG sporcularına herhangi bir ek antrenman müdahalesinde bulunulmamıştır. Hem ÇG hem de KG oluşturan sporcuların ön-son testleri kapsamında, vücut kütle indeksleri, dinamik denge ölçümleri ile Hamstring/Kuadriseps (H/Q) oranını belirlemek üzere hand-held dinamometre kullanılarak sporcuların H ve K kas kuvvetleri ölçülmüştür. Elde edilen veriler doğrultusunda grupların ön ve son testlerinin değerlendirilmesinde, KG sporcularında ön ve son test parametrelerinde istatistiksel olarak farklılığa rastlanmazken (p˃0,05), ÇG sporcularında sağ bacak H/K (p=0,01), sol bacak H/K (p=0,04), sağ bacak Y balans (p=0,01) ve sol bacak Y balans (p=0,04) parametrelerinde istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar bulunmuştur (p˂0,05). Çalışma ve kontrol grubunda yer alan sporcuların ön ve son testlerinin gruplar arası değişim farkları incelendğinde ise y-balans sağ bacak değişim farkı (p=0,00), y- balans sol bacak değişim farkı (p=0,02), sağ bacak kuadriseps değişim farkı (p=0,00), sağ bacak hamstring değişim farkı (p=0,00), sol bacak kuadriseps değişim farkı (p=0,04) ve sol bacak hamstring değişim farkı (p=0,01) parametrelerinde çalışma grubunda yer alan sporcular lehinde istatistiksel olarak anlamlı gelişme tespit edilirken (p˂0,05), grupların sol bacak ve sağ bacak H/K oranlarının gruplar arası değişim farkları arasında istatistiksel olarak anlamlı değişim bulunmamıştır (p˃0,05). Sonuç olarak, eksantrik antrenmanlar, özellikle hamstring kas grubu üzerinde etkili olmakla birlikte kuadriseps kas grubu üzerinde de etkilidir. Bu gelişim, diz ekleminin stabilitesini artırarak, sporcuların performansını ve güvenliğini optimize eder. Sporcuların antrenman programlarına eksantrik egzersizleri dahil etmeleri, hem kas kuvveti ve dayanıklılığını artırmak hem de dinamik dengeyi geliştirmek için kritik öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
In the presented study, it was aimed to measure the effects of the isonertial training program applied to young athletes on their dynamic balance and leg strength. 51 athletes participated in the study (n=24, Study Group (SG); n=27, Control Group (CG), while 24 athletes in WG were applied an isonertial training program for their lower extremities in addition to warm-up programs, no additional training intervention was made to CG athletes. Within the scope of pre-post tests of both SG and CG athletes, body mass indexes, dynamic balance measurements and Hamstring (H) and Quadriceps (Q) muscle strengths of athletes were measured using a hand-held dynamometer to determine H/Q ratio. In the evaluation of the pre- and post-tests of the groups in line with the obtained data, no statistically significant difference was found in pre- and post-test parameters in CG athletes (p˃0.05), while statistically significant results were found in right leg H/K (p=0.01), left leg H/K (p=0.04), right leg Y balance (p=0.01) and left leg Y balance (p=0.04) parameters in SG athletes. (p˂0.05). When the pre- and post-test differences between the groups of the athletes in the study and control groups were examined, statistically significant improvement was found in favor of the athletes in the SG, in the parameters of y-balance right leg change difference (p=0.00), y-balance left leg change difference (p=0.02), right leg quadriceps change difference (p=0.00), right leg hamstring change difference (p=0.00), left leg quadriceps change difference (p=0.04) and left leg hamstring change difference (p=0.01), while no statistically significant change was found between the change differences between the groups in the left leg and right leg H/K ratios (p˃0.05). In conclusion, eccentric training is effective especially on the hamstring muscle group, but it is also effective on the quadriceps muscle group. This improvement optimizes the performance and safety of the athletes by increasing the stability of the knee joint. It is critical for athletes to include eccentric exercises in their training programs to increase muscle strength and endurance, as well as improve dynamic balance.