Kent merkezlerinde yaya-taşıt trafiği organizasyonu ve Ankara örneği incelemesi
Organisation of pedestrian and vehicle traffic in central businees districts and Ankara case study
  1. Tez No: 93482
  2. Yazar: ADNAN ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN PAMPAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Trafik, Traffic
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
KENT MERKEZLERİNDE YAYA-TAŞIT TRAFİĞİ ORGANİZASYONU VE ANKARA ÖRNEĞİ İNCELEMESİ (Doktora Tezi) Adnan ASLAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ŞUBAT 2000 ÖZET Bu çalışmada, yoğun taşıt trafiğine maruz bırakılarak işlemez duruma getirilen kent merkezindeki yaya ve taşıt trafiğinin düzenli işleyişini temin edecek tedbirler belirlenmeye ve Ankara örneği üzerinde incelenmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda, çalışmanın birinci ve ikinci bölümlerinde kentsel ulaşım ve trafik sistemini oluşturan öğeler belirlenmiş ve bu öğelerin tanımlamaları yapılmıştır. Konu ile ilgili temel bilgiler verildikten sonra, üçüncü bölümde kent merkezlerinde yaya ve taşıt trafiğine hizmet eden tesislerle ilgili bilgiler verilerek kentsel ulaşım ve trafik sisteminin işleyişim belirleyen unsurlar tespit edilmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde ise kent merkezlerinde yayalar ve taşıtlarla ilgili yaşanan sorunlar göz önünde bulundurularak ulaşım ve trafik organizasyonu düzenlemesi yapılmıştır. Çalışmanın beşinci bölümünde ise Ankara kenti merkez bölgesindeki yaya ve taşıt trafiği etüt edilerek düzenli işleyişi belirleyecek öneriler tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda ise kent merkezlerindeki ulaşım ve trafik sisteminin düzenli işleyişi için çözüm önerileri oluşturulmuştur.Bilim Kodu : 6001022 Anahtar Kelimeler Merkez bölge trafiği düzenlenmesi, yaya-taşıt trafiği organizasyonu Sayfa Adedi 120 Tez Yöneticisi Prof. Dr. Süleyman PAMPAL ^İ^SttÖĞRCTfeliaiROU/ ?^KBMMnGASVON MERKEZİ
Özet (Çeviri)
Ill ORGANISATION OF PEDESTRIAN AND VEHICLE TRAFFIC IN CENTRAL BUSINEES DISTRICTS AND ANKARA CASE STUDY (Ph.D. Thesis) Adnan ASLAN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY MARCH 2000 ABSTRACT This study aims at examining and defining measures and precautions for regulating and improving pedestrian and vehicular traffic contradictions in central business districts (CBD) where high level of traffic volumes endanger the efficient operations of both modes with a specific case study of Ankara Central Business District. First and second sections of the study defines components of Urban Transport and Traffic system and summarizes basic information related to the subject. Third section investigates and defines elements and facilities serving pedestrian and vehicular traffic and clarifies related conditions. Fourth section analyzes and develops an efficient organization for both vehicular and pedestrian traffic elements to reduce present problems and deficiencies in Urban centers.Fifth section of the study defineds and presents a transportation and traffic organisation model for the city centers and than attemps to frame the model for the Ankara city center organisation related to transportation and the traffic.IV The study concludes with developing and defining necessary solutions and recommendations for Ankara CBD traffic operation system after examining pedestrian and vehicular traffic operations and conditions in central area, within the frame of the organisational model, defined in the fifth section. Science Code Key Words Page Number Adviser : 6001022 : Center traffic organization, traffic calming, pedestrian and vehicle traffic organization : 120 : Prof.Dr. Süleyman PAMPAL