Ortaokul öğrencilerinin uzamsal yeteneklerinin farklı değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of middle school students spatial abilities in terms of different variables
  1. Tez No: 934843
  2. Yazar: YAŞAR ARDA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELVAN İNCE AKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırma, ortaokul öğrencilerinin uzamsal yeteneklerinin cinsiyet, sınıf düzeyi, anne-baba eğitim durumu, akıl ve zekâ oyunu oynama, okul öncesi eğitim alma, resim çizmeyi sevme, sosyallik derecesi değişkenleri açısından incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, 2023-2024 eğitim öğretim yılında Ankara'nın Çubuk ilçesindeki bir devlet ortaokulunda öğrenim gören 466 ortaokul öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli esas alınmıştır. Veri toplama aracı olarak Newton ve Bristoll (2011) tarafından geliştirilip Demirkan (2018) tarafından Türkçe 'ye çevrilen“Uzamsal Yetenek Testi”kullanılmıştır. Veriler SPSS 27.0 istatistik programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde, bağımsız örnekler t testi ve Tek yönlü varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Araştırmada ortaokul öğrencilerinin uzamsal düşünce yeteneklerinin sınıf düzeyi, anne-baba eğitim durumu, akıl-zekâ oyunu oynama, okul öncesi eğitimi alma süresi değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık gösterdiği, cinsiyet, okul öncesi eğitim alıp almama durumu, resim çizmeyi sevme ve sosyallik derecesi değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the spatial thinking skills of middle school students in terms of gender, grade level, parental education level, playing mind and intelligence games, receiving pre-school education, liking drawing, and degree of sociability. The study was conducted with 466 middle school students studying in a public middle school in Çubuk district of Ankara in the 2023-2024 academic year. The study was based on the relational survey model. The“Spatial Ability Test”developed by Newton and Bristoll (2011) and translated into Turkish by Demirkan (2018) was used as a data collection tool. The data were analyzed with SPSS 27.0 statistical program. Independent samples t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were applied to analyze the data. In the study, it was concluded that the spatial thinking skills of middle school students showed a significant difference according to the variables of class level, parental education level, and playing mind-intelligence games, but did not show a significant difference according to the variables of gender, pre-school education level, liking drawing, and degree of sociability.