İnsan kaynakları yönetiminde performans değerlendirme sürecinin 4857 sayılı İş kanunundaki sınırları
Limits of the performance evaluation process in human resources management in the Labor Law no. 4857
  1. Tez No: 934847
  2. Yazar: BAHAR SERDAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ALİ KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Globalleşme ile birlikte günümüz örgütleri sürekli bir dönüşüm içerisindedir. Tüm bu dönüşümler örgütlerin insan kaynağına verdiği önemi giderek artırmakta ve çalışanların iş tatmini, görüşü ve motivasyonu gibi temel unsurları karşımıza çıkarmaktadır. Günümüz İnsan kaynakları yönetimi uygulamalarındaki performans değerlendirme süreci ile örgütün verimliliğinin, çalışanların verimliliğine bağlı olduğu anlaşılmaktadır. Verimliliğin esas alındığı performans değerlendirme sürecinde, çalışanlardan en yüksek performans çıktılarının alınması yine çalışanlar kaynaklı sorunların belirli prensipler çerçevesinde belirlenen yöntemler ile çözüme ulaştırılması hedeflenmektedir. Çalışmada insan kaynakları yönetimi uygulamaları içerisindeki performans değerlendirme sürecinin 4857 sayılı İş Kanunu kapsamındaki sınırlarının işlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma içerisinde öncelikle İnsan Kaynakları Yönetimi ile ilgili temel kavramlara değinilmiş, ikinci olarak performans kavramı ve performans değerlendirmeye dair süreçler işlenmiştir. Performans değerlendirmenin faydaları ve değerlendirme sürecinin belirlenmesine yönelik konulara da ayrıca yer verilmiş, sonrasında yöntemleri ve sonuçları belirtilmiştir. Üçüncü olarak ise performans değerlendirmelerin sınırları ve bu değerlendirmelerin 4857 sayılı İş Kanunu ve içtihatlar açısından sonuçları incelenmiştir. İş bu çalışmada kurum performans çıktılarının analiz sürecinde öncelikle çalışan performansına odaklanıldığına fakat bu çıktıların geçerli olması için 4857 sayılı Kanunumuzdaki güvence kapsamında değerlendirilmesinin zorunluluğuna yer verilmiştir. 4857 sayılı Kanunumuzda maddeler halinde yer almamakla birlikte somutlaştırma çabaları nedeniyle Yargıtay emsal kararları üzerinde durulmuş ve yapılan taramalarla performans kaynaklı iş fesihlerinin geçerli sayılması için eşitlik, dürüstlük, açıklık, ölçülülük, feshin son çare olması gibi genel geçer ilkelere ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With globalization, today's organizations are in a constant transformation. All these transformations gradually increase the importance that organizations attach to human resources and bring out basic elements such as employee job satisfaction, opinion and motivation. With the performance evaluation process in today's human resources management practices, it is understood that the efficiency of the organization depends on the productivity of employees. In the performance evaluation process based on efficiency, it is aimed to obtain the highest performance outputs from employees and to solve the problems caused by employees by methods determined within the framework of certain principles. In this study, it is aimed to determine the limits of the performance evaluation process within human resources management practices within the scope of the Labor Law No. 4857. In the study, first of all, the basic concepts related to Human Resources Management were mentioned, and secondly, the concept of performance and the processes related to performance evaluation were processed. The topics related to the determination of the benefits of performance evaluation and the evaluation process were also included, and then the methods and results were indicated. Thirdly, the limits of performance evaluations and the results of these evaluations in terms of Labor Law No. 4857 and case law were examined. Iş In this study, it is stated that the analysis process of corporate performance outputs focuses primarily on employee performance, but in order for these outputs to be valid, it is necessary to evaluate them within the scope of the guarantee in our Law No. 4857. Although it is not included in the articles in our Law No. 4857, due to the efforts to embody it, the Court of Cassation focused on precedent decisions and reached general principles such as equality, honesty, openness, proportionality, termination being the last resort in order to be considered valid for performance-related job terminations with the scans.