Bilgi iletişim teknolojileri yeteneğinin imalat işletmelerinin çevresel performansına etkisi: Türkiye örneği
The effect of information and communication technologies capability on environmental performance of manufacturing enterprises: The case of Turkey
  1. Tez No: 934857
  2. Yazar: MUHTEREM NUR KIRDÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ORALHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, İstatistik, İşletme, Management Information Systems, Statistics, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nuh Naci Yazgan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bilgi ve İletişim Teknolojileri (BİT), çevresel sürdürülebilirliği destekleyen önemli araçlardan biri haline gelmiştir. Bu çalışmanın temel amacı, Türkiye'deki imalat işletmelerinin Bilgi ve İletişim Teknolojileri yeteneğinin çevresel performans üzerindeki etkilerini incelemek ve bu etkileşimi analizlerle ortaya koymaktır. Çalışmada, Kurumsal Anketler (World Bank Enterprise Surveys-WBES) veri seti kullanılarak Türkiye'de faaliyet gösteren 1663 işletmeye ait bilgiler değerlendirilmiştir. Çalışmada BİT yeteneği altında“lisanslı teknoloji kullanımı”,“dış bilgi alımı”,“BİT yatırımları”ve“web sitesi varlığı”değişkenleri; çevresel performans altında ise“çevresel yönetim”,“çevresel izleme ve denetim”ile“çevresel hedefler”değişkenleri ele alınmıştır. Öncelikle Ki-Kare analizi ile değişkenler arası ilişkiler incelenmiş; ardından lojistik regresyon yöntemi ile bağımsız değişkenlerin çevresel performans göstergeleri üzerindeki etkisi test edilmiştir. Son aşamada ise Simple K-Means kümeleme analizi uygulanarak işletmeler, BİT yeteneği ve çevresel performans düzeylerine göre kümelendirilmiştir. Analiz sonuçları, bilgi teknolojilerinin çevresel performans üzerinde belirleyici olduğunu ve bu yeteneklerin çevresel sürdürülebilirlik açısından önemli bir araç olduğunu ortaya koymaktadır. Elde edilen bulgular doğrultusunda, üretim işletmelerinin çevresel performanslarını artırmak için BİT kapasitesini geliştirmeleri gerektiği sonucuna ulaşılmış ve politika önerilerine yer verilmiştir. Bu çalışma, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları'ndan 9. (Sanayi, Yenilikçilik ve Altyapı), 12. (Sorumlu Tüketim ve Üretim), 13. (İklim Eylemi) ve dolaylı olarak 17. (Amaçlar için Ortaklıklar) hedefleriyle ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
Information and Communication Technologies (ICT) have become one of the important tools supporting environmental sustainability. The main purpose of this study is to exami-ne the effects of ICT capability on environmental performance of manufacturing enterpri-ses in Turkey and to reveal this interaction through analyses. In the study, the World Bank Enterprise Surveys (WBES) dataset was used to evaluate the information of 1663 enterp-rises operating in Turkey. In the study, the variables of“licensed technology use”,“exter-nal information procurement”,“ICT investments”and“website presence”under ICT ca-pability, and the variables of“environmental management”,“environmental monitoring and auditing”and“environmental goals”under environmental performance were conside-red. Firstly, the relationships between the variables were analyzed by Chi-Square analysis; then the effects of independent variables on environmental performance indicators were tested by logistic regression method. In the last stage, Simple K-Means clustering analysis was applied and enterprises were clustered according to their ICT capabilities and envi-ronmental performance levels. The results of the analysis reveal that information techno-logies are determinants of environmental performance and that these capabilities are an important tool for environmental sustainability. In line with the findings, it is concluded that manufacturing enterprises should improve their ICT capacity to improve their envi-ronmental performance and policy recommendations are provided. This study is related to the Sustainable Development Goals (SDGs) 9 (Industry, Innovation and Infrastructure), 12 (Responsible Consumption and Production), and 13 (Climate Action), and is indirectly associated with Goal 17 (Partnerships for the Goals).