Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanılı 2. sınıf öğrencisine yönelik olumlu davranış desteği uygulamaları
Defective behavioral support practices for a second grade student diagnosed with attention deficit and hyperactivity disorder
- Tez No: 934858
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP TEMİZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN ÜNLÜOL ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
"Bu araştırmanın amacı; kaynaştırma eğitimi kapsamında ilkokul 2.sınıfa devam eden, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanısına sahip bir öğrencinin problem davranışlarını azaltıp, olumlu davranışlarını artırmak için olumlu davranış desteği müdahale programı uygulamaktır. Bu çalışma, sınıf öğretmeninin araştırmacı olduğu bir eylem araştırmasıdır. Eylem araştırmasının doğası gereği sistematik olarak problemin tanımlaması ve çözülmesine odaklanılmıştır. Tanımlanan problem davranışlar; derse odaklanmama, ders dışı uyaranlarla ilgilenme, sınıf arkadaşlarının dikkatini dağıtma ve arkadaşlarıyla olumsuz iletişimde bulunma şeklindedir. Problemleri ortadan kaldırmak için sınıf ortamını odak öğrencinin ihtiyaçlarına göre düzenleme, pekiştireç kullanma, etkinlikleri odak öğrenciye göre farklılaştırma, aile eğitimi ve iş birliği etkinlikleri düzenlenmiştir. Araştırma problem durumlarının kanıt temelli uygulamalarla belirlenmesi, verilerin toplanması, verilerin analiz edilmesi ve yorumlanması, eylem planının oluşturulması, uygulanması ve değerlendirilmesi süreçlerini içerir. Yani, çalışmada iki kez veri toplama süreci gerçekleştirilmiştir. İlk veri toplama; problem davranışların belirlenmesi ve müdahale programının geliştirilmesi için, ikinci veri toplama; müdahale programının etkililiğinin ölçülmesi için yürütülmüştür. Veri toplamak amacıyla; saha notları, ÖDS kayıt formu, süre kaydı, olay kaydı ve görüşmeler kullanılmıştır.2023 2024 eğitim öğretim yılı 2. dönemi boyunca bireysel olumlu davranış desteği müdahale planları uygulanmıştır. Öğrenciden toplanan veriler frekans ve yüzde ile; öğretmenler ve aileler ile yapılan görüşmelerden elde edilen veriler de nitel betimsel analiz ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre; bireysel–sınıf çaplı olumlu davranış desteği programının dikkat eksikliği ve hiperaktivite tanılı kaynaştırma öğrencisinin etkinliklere katılma süresini uzattığı, arkadaşlarıyla olumlu ilişkiler geliştirmesine katkı sağladığı, ailenin etkin katılımını desteklediği görülmüştür. Öğretmenler ve ailelerle yapılan görüşmelerin analizi sonucunda öğrencinin hem akademik hem de sosyal alanda olumlu davranışlarının arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
"The aim of this study is to implement a positive behavior support intervention program to a student with attention deficit hyperactivity disorder who attends 2nd grade in primary school within the scope of inclusive education. The main intention is to reduce the problem behaviors and increase the positive behaviors of the student. This study is action research in which the classroom teacher is the researcher. Due to the nature of action research, the focus was on systematically identifying and solving the problem. The problem behaviours identified were not focusing on the lesson, being interested in extracurricular stimuli, distracting classmates and increasing the active participation of the family. In order to eliminate the problems, the classroom environment was organized according to the needs of the focus student, reinforcement was used, activities were differentiated for the focus student, and family education and cooperation activities were organized. The research includes the processes of identifying problem situations with evidence-based practices, collecting data, analyzing and interpreting data, creating an action plan, implementing and evaluating it. In other words, the study involved two data collection processes. The first data collection was conducted to identify problem behaviors and develop the intervention programme, and the second data collection was conducted to measure the effectiveness of the intervention programme. Field notes, anecdotal recordings, ABC recording form, time recording, event recording and interviews were used to collect data. Individual positive behaviour support intervention plans were implemented during the spring semester of the 2023-2024 academic year. The data collected from the students were represented with frequency and percentage tables, and the data obtained from the interviews with teachers and parents were analyzed with qualitative descriptive analysis. According to the results of the study, it was observed that the class-wide positive behavior support program extended the participation time of the inclusion student diagnosed with attention deficit and hyperactivity, contributed to the development of positive relationships with friends, and supported the active participation of the family. As a result of the analysis of the interviews with teachers and families, it was determined that the student's positive behaviours increased in both academic and social areas.