The relations between obesity prejudice and self-esteem, abnormal eating attitudes among young adults
Genç yetişkinlerde obezite önyargısı ile benlik saygısı ve anormal yeme tutumları arasındaki ilişki
  1. Tez No: 934867
  2. Yazar: SİNEM ÖZTAŞKIN
  3. Danışmanlar: DR. MONIKA SUCHOWIERSKA-STEPHANY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: SWPS University of Social Sciences and Humanities
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Obezite Türkiye'de bireylerin en sık yaşadığı sorunlardan biridir. Bu bireyler günlük yaşamlarında kilo damgalanması yaşamaktadırlar ancak Türkiye'de bu konunun yaygınlığı üzerine bir çalışma bulunmamaktadır. Obez bireyi anlamak ve obezitenin bireylerin özsaygısı ve yeme tutumları üzerinde yarattığı olumsuz etkileri ortaya çıkararak obeziteyle başa çıkmak önemlidir. Bu çalışma, genç yetişkinlerde obezite önyargısı ile benlik saygısı ve anormal yeme tutumları arasındaki ilişkiyi saptamayı amaçlamıştır. Araştırmanın örneklemini Türkiye'deki özel bir üniversiteden seçilen 18-24 yaş arası 176 (28 erkek, 148 kadın) katılımcı oluşturmuştur. Verilerin toplanması amacıyla demografik bilgi formu, Obezite Önyargı Ölçeği (GAMS-27), Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ve Yeme Tutum Testi-26 (EAT-26) kullanılmıştır. Öğrencilerin; %70,5'inde obezite önyargısı, %18,2'sinin düşük benlik saygısı ve %14,8'ininde ise anormal yeme tutumu olduğu belirlenmiştir. Sonuçlara göre, obezite önyargısı ile anormal yeme tutumları arasında pozitif korelasyon olduğu ancak benlik saygısı ile anlamlı bir ilişki bulunmadığı belirlenmiştir. Sonuç olarak genç yetişkinlerde obeziteye yönelik ön yargı ve önyargı eğiliminin sıklığı yüksektir, bu nedenle obezite önyargısının ve buna bağlı olumsuzlukların azaltılması için farkındalık artırıcı çalışmalar yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Obesity is one of the most common problems that individuals suffer from in Turkey. They experience weight stigmatization in their daily lives, however there is no prevalence study on this subject in Turkey. It is important to understand the obese individual, and to manage obesity by revealing the negative effects it creates on the self-esteem and eating attitudes of individuals. The present study investigated the relations between obesity prejudice and self-esteem, and abnormal eating attitudes among young adults. The study sample comprised of 176 (28 male, 148 female) participants, aged 18-24, selected from a private university in Turkey. A demographic information form, Obesity Prejudice Scale (GAMS-27), Rosenberg Self-Esteem Scale and Eating Attitude Test-26 (EAT-26) were used in order to collect data. It was found that among the students; 70.5% were prejudiced, 18.2% had low self-esteem level, and 14.8% had disordered eating attitudes. Based on the results, the obesity prejudice was positively correlated with abnormal eating attitudes, but no significant relationship was found with self esteem. The frequency of prejudice and prejudice tendency to obesity is high in young adults. Awareness-raising studies should be conducted to reduce the obesity prejudice and related negative issues.