Obstrüktif uyku apne sendromu ve obezite arasındaki ilişkinin standart antropometrik obezite indeksleri ile incelenmesi
Examining the relations between the obstructive sleep apnea syndrome and obesity by standard antropometric obesity indexes
- Tez No: 267987
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENDER LEVENT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Türk erişkin popülasyonunda vücut kitle indeksi (VKİ), bel ve boyun çevresi ölçümleri gibi antropometrik obezite indeksleri ile obstrüktif sleep apne sendromu (OSAS) arasındaki ilişkiyi inceleyerek, genel vücut şişmanlığının mı yoksa bölgesel yağlanmanın mı OSAS gelişimi için bir risk faktörü olduğunu araştırmak ve bu indeksler açısından cinsiyete göre fark olup olmadığını incelemektir.Yöntem: Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı'nda, 1 Nisan 2007-1 Nisan 2010 tarihleri arasındaki sürede, OSAS ön tanısı ile polisomnografi testi yapılan, ardışık 535 olgunun dosya kayıtları retrospektif olarak incelendi. Olguların demografik ve antropometrik (VKİ, bel ve boyun çevresi ölçümü) özellikleri, polisomnografik ve uyku mimarisine ilişkin önemli verileri kaydedildi. Polisomnografi yapılan olguların apne-hipopne indeksi ?5 olanlar OSAS grubu, apne-hipopne indeksi 27.77kg/m2, kadınlarda >28.93kg/m2; boyun çevresi ölçümü için erkeklerde >40cm, kadınlarda >36cm ve bel çevresi ölçümü için erkeklerde >105cm, kadınlarda >101cm bulunmuştur.Sonuç: VKİ, boyun çevresi ve bel çevresinin artması OSAS gelişimi için anlamlı bir risk faktörü olarak saptanmıştır. Boyun çevresi ölçümü OSAS varlığını belirlemede biraz daha etkili bir faktör olarak görünmektedir. Bu araştırma; VKİ, boyun çevresi ve bel çevresi ölçümü için Türk erişkin popülasyonunda OSAS riskini arttıran kestirim değerlerini saptayan ilk çalışma olması nedeniyle referans olacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate if the general body adiposity or local lipoidosis is a risk factor in the evolution of obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) by examining the relationships between the anthropometric obesity indexes such as waist and neck circumference index, body mass index (BMI) among Turkish adult population and obstructive sleep apnea syndrome, and to examine if it differs by gender in terms of indexes.Technique: The records of 535 individuals who were tested for polysomnography regarding to preliminary diagnosis of OSAS between the dates of April 1, 2007 and April 1, 2010 were examined retrospectively at the department of Thoracic Medicine of Maltepe University. The significant data related to polysomnographic and sleep structure and, demographic and anthropometric index ( waist and neck circumference index, BMI) of the cases were recorded. Cases that tested for polysomnography whose apnea-hypopnea index was ?5 was determined as OSAS group and whose apnea-hypopnea index was 27.77kg/m2, BMI for female >28.93kg/m2, neck circumference index for male >40cm, neck circumference index for female >36cm, waist circumference index for male >105cm, waist circumference index for female >101cm.Result: BMI, waist and neck circumference enlargement were determined as a significant risk factors for OSAS development. Neck circumference index is a slightly more influential factor to determine the existence of OSAS. As this is an initial study to determine the cut-off points of which increase the OSAS risk in BMI, waist and neck circumference index in Turkish adult population, so this study will be a reference.