Girişimcilik ve yapay zeka uygulamalarının ilişkilendirilmesi
Linking entrepreneurship and artificial intelligence applications
- Tez No: 934875
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÇEMBERCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Girişimcilik değer üretimini tetikleyerek ekonomik ve sosyal refahın sağlanmasında hayati bir katkı sunmaktadır. Arzulanan girişimcilik hedeflerine erişebilmek için pek çok faktörün tesirinin dikkate alınması gerekmektedir. Bahsi geçen unsurlar arasında konumlandırılan teknoloji de girişimcinin eylemlerine yön verici bir faktör olarak kabul edilmektedir. Bu çalışma, teknolojik gelişmelerin içinde kendinden gittikçe daha fazla söz ettiren yapay zekâ uygulamalarının girişimcilik ile ilişkilendirilmesi zeminine dayanmakta; girişimcilik-yapay zekâ birlikteliğini ve çıktılarını güçlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu maksatla ilk olarak iki farklı alanı ilgilendiren literatür araştırması paylaşılmıştır. Ardından iki kavramın neden birlikte irdelenmesi gerektiği kavramsal çerçeve kısmında sunulmuştur. Çalışmada odak ilişkiyi göstermek maksadıyla dört farklı yöntemden istifade edilmiştir. Alanlar arası ilişkiyi sorgulamak için bibliyometrik analiz yapılmıştır. Belirlenmiş araştırma sorularına odaklı sistematik literatür taraması ve içerik analizi uygulanmıştır. Bahsi geçen üç analiz literatür kaynaklı ikincil veriler üzerinden icra edilmiştir. Son aşamada ise ilgili analizlerde belirlenen kriterler, 8 uzman ile görüşme sağlanarak bulanık DEMATEL yöntemi ile analiz edilmiştir. Tüm bu çaba neticesinde girişimcilik ve yapay zekâ alanlarının dinamik niteliklerinin varlığı ve birbirlerini güçlendirici bir yapıya sahip oldukları ortaya konulmuştur. İki alanın ortak bir geleceği olduğu kanaatini güçlendiren bulgulara erişilmiştir. Bu doğrultuda girişimciliği etkileme potansiyeli olan yapay zekâ pratikleri belirtilmiştir. İlgili uygulamaların girişimciliğe yapması beklenen katkılar sıralanmıştır. Ardından bahsedilen süreçte yapay zekânın kabulünü ve kullanımı zorlaştırması muhtemel tehditler belirtilmiştir. İlaveten yapay zekâdan istifade etmek isteyen girişimcilerin hangi kriterlere dikkat etmeleri gerektiği açıklanmıştır. İki alanı da ilgilendirilen bulgular sistematik olarak derlenip, öneriler sunulmuştur. Çalışmanın odak iki alana da hem teorik hem pratik katkı sağladığı savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Entrepreneurship contributes vitally to economic and social welfare by triggering value creation. In order to achieve the desired entrepreneurial goals, the influence of many factors must be considered. Technology is also recognized as guiding the entrepreneur's actions, among other factors. This study is based on the collaboration of entrepreneurship with artificial intelligence applications, which are increasingly mentioned in technological developments. It aims to strengthen the cooperation between entrepreneurship and artificial intelligence and its outcomes. For this purpose, the study commenced with a comprehensive literature review concerning two different fields is shared. Then, why the two concepts should be examined together is presented in the conceptual framework section. The study used four distinct methods to show the focal relationship between these fields. Bibliometric analysis was used to question the relationship between the fields. Systematic literature review and content analysis focused on the identified research questions. The aforementioned three analyses were conducted using secondary data from the literature. In the last stage, the criteria determined in the relevant analyses were analyzed using the fuzzy DEMATEL method by interviewing eight experts. All these efforts revealed that entrepreneurship and artificial intelligence have dynamic qualities and structures that supported each other. Findings strengthen that the two fields have a joint future. In this direction, artificial intelligence applications that have the potential to affect entrepreneurship are identified. The expected contributions of the relevant applications to entrepreneurship are listed. Then, the threats likely to complicate the acceptance and use of artificial intelligence in this process are indicated. In addition, it is explained which criteria should be considered by entrepreneurs who want to benefit from artificial intelligence. The findings in both areas are compiled systematically, and valuable recommendations are presented. It is argued that the study provides theoretical and practical contributions to both focus areas.