İlişki doyumu ve premenstrual farkındalığın premenstrual sendrom ile ilişkisinin incelenmesi
Relationship between relationship satisfaction of couples andpremenstrual awareness and premenstrual syndrome.
  1. Tez No: 934876
  2. Yazar: KEMALE GÜNHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAN TEZER YÖRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmanın amacı ilişki doyumu ve premenstrual farkındalığın Premenstrual Sendrom ile ilişkisinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda evlilik ilişkisi içerisinde olan 100 çifte ulaşılmıştır. Katılımcıların PMS farkındalığını ölçmek amacıyla araştırmacı tarafından oluşturulan PMS Farkındalığı Formu kadın ve erkek versiyonu, ilişki doyumunu ölçmek için Çift Uyum Ölçeği ve araştırmaya dâhil edilen kadınların PMS belirtilerinin düzeylerini ölçmek amacıyla kadın katılımcılara Premenstrual Sendrom Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmaya dâhil edilen katılımcılardan toplanan veriler ile bir veri seti oluşturulmuş ve SPSS 22.0 paket programı ile bu veriler analiz edilmiştir. Tez kapsamında oluşturulan PMS Farkındalığı Formu kadın ve erkek versiyonunun yapılan geçerlik ve güvenirlik analizleri sonucunda geçerli ve güvenilir yapısının olduğu saptanmıştır. Verilerin analizine başlanmadan önce faktör analizi yapılarak verilerde var olan aşırı ve uç değerler çıkartılmış ve normallik testi yapılmıştır. Normallik testi sonuçlarına göre, veri setinin normal bir dağılıma sahip olduğu görülmüştür. Bu nedenle araştırma kapsamında bağlantısız örneklemler t testi ve Pearson korelasyon analizi gibi parametrik testler kullanılmıştır. Yapılan araştırmada ilk olarak katılımcıların demografik özellikleri betimsel istatistikler aracılığıyla ortaya konmuş ve daha sonra istatistiki analiz sonuçları rapor edilmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre, PMS farkındalığı var olan kadın ve erkeklerin, PMS farkındalığı olmayan kadın ve erkeklere göre ilişki doyumu daha yüksek bulunmuştur. Ek olarak, erkeklerin premenstrual farkındalığa sahip olma durumunun PMS belirtilerinde azaltıcı bir etmen olduğu saptanmıştır. Ancak, Premenstrual farkındalık verileri ile kadınların PMS düzeyi arası gerçekleştirilen karşılaştırmalarda anlamlı bir sonuç bulunamamıştır. Araştırmada elde edilen bulgular, alanyazında daha önce gerçekleştirilen araştırma sonuçları ile karşılaştırılmış ve benzerlikleri ve farklılıkları ortaya konmuştur. Ayrıca bulunan sonuçların neden o yönde olduğuna yönelik açıklamalar kuramsal çerçevede tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between relationship satisfaction and premenstrual awareness and premenstrual syndrome. For this purpose, 100 merried couples were reached. Female and male versions of the PMS Awareness Form created by the researcher to measure the PMS awareness of the participants, the Couple Adjustment Scale to measure the relationship satisfaction, and the Premenstrual Syndrome Scale to measure the levels of PMS symptoms of the women included in the study were applied to the female participants. A data set was created with the data collected from the participants included in the study and these data were analyzed with the SPSS 22.0 package program. As a result of the validity and reliability analyzes of the male and female versions of the PMS Awareness Form created within the scope of the thesis, it was determined that it has a valid and reliable structure. Before starting the analysis of the data, the extreme and extreme values in the data were removed and normality was tested. According to the results of the normality test, it was seen that the data set had a normal distribution. For this reason, parametric tests such as disconnected samples t-test and Pearson correlation analysis were used within the scope of the research. In the study, firstly, the demographic characteristics of the participants were revealed through descriptive statistics, and then the results of the statistical analysis were reported. According to the results obtained in the study, it was found that men and women with PMS awareness had higher relationship satisfaction than men and women without PMS awareness. No significant results were found in the intergroup comparisons that have PMS and awarness of PMS. The findings obtained in the study were compared with the results of previous studies in the literature, and their similarities and differences were revealed. In addition, explanations about why the results found are in that direction are discussed in the theoretical framework.