Ege Bölgesi'nde yayılış gösteren Gasteroid fungusların belirlenmesi
Determination of Gasteroid fungi distributed in Aegean Region
- Tez No: 934878
- Danışmanlar: PROF. DR. NUR MÜNEVVER PINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu çalışmada, Ege Bölgesi'nde yayılış gösteren Gasteroid fungusların belirlenmesine katkı sağlaması amaçlanmıştır. Bu amaçla, 2021–2024 yılları arasında Ege Bölgesi'nin 63 farklı lokalitesinden Gasteroid fungus örnekleri toplanmıştır. Arazi, laboratuvar, ışık ve taramalı elektron mikroskopları çalışmaları sonucunda 7 familya ve Incertae sedis'e ait, 21 cins ve 50 tür teşhis edilmiştir. Bovista pusilliformis (Kreisel) Kreisel, Bovista tomentosa (Vittad.) De Toni, Disciseda candida (Schwein.) Lloyd, Scleroderma albidum Pat. & Trab., Tulostoma beccarianum Bres., Tulostoma caespitosum Trab., Tulostoma sacchariolens Finy, Jeppson, L. Albert, Ölvedi & Dima ülkemiz için yeni kayıt olarak rapor edilmiştir. Çalışma süresince 50 fungus örneğinin ITS bölgesi DNA dizi analizi yapılmış, bunlardan sadece 27 örneğin ITS DNA dizi sonuçları ve filogenetik ağaçları elde edilmiştir. Spor ve kapilisyumun mikromorfolojik yapıları ayrıntılı şekilde incelenmiş ve tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to contribute to the determination of Gasteroid fungi distributed in the Aegean Region. Gasteroid fungi samples were collected from 63 different localities of the Aegean Region between 2021 and 2024. As a result of field, laboratory, light, and scanning electron microscope studies, 21 genera and 50 species belonging to 7 families and Incertae sedis were identified. Bovista pusilliformis (Kreisel) Kreisel, Bovista tomentosa (Vittad.) De Toni, Disciseda candida (Schwein.) Lloyd, Scleroderma albidum Pat. & Trab., Tulostoma beccarianum Bres., Tulostoma caespitosum Trab., Tulostoma sacchariolens Finy, Jeppson, L. Albert, Ölvedi & Dima were reported as new records for Türkiye. ITS sequence studies of 50 mushroom samples were performed, and ITS sequence results and phylogenetic trees of only 27 specimens were obtained. The micromorphological structures of spores and capillitium were analyzed and described in detail.