The impact of gross domestic saving on economic growth in selected Sub-Saharan African countries
Seçilmiş Sahra Altı Afrika ülkelerinde yurtiçi tasarrufların ekonomik büyüme üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 934877
  2. Yazar: AHMED HASSAN ADAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OJONUGWA USMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma, Sahra Altı Afrika'da gayri safi yurtiçi tasarrufun ekonomik büyüme üzerindeki etkisini incelemektedir. Gayri safi sermaye oluşumu, işsizlik, nüfus artışı, gayri safi yurtiçi hasıla ve nihai tüketim gibi değişkenler kullanılmıştır. Çalışmada, 1991-2022 yıllarını kapsayan yıllık panel veri seti kullanılmıştır. Levin-Lin (LLC) ve Im-Pesaran-Shin (IPS) birim Pedroni (1995) ve Westerlund (2007) panel eşbütünleşme testleri ile otoregresif dağıtılmış gecikme (ARDL) tahmin analizi uygulanmıştır. Birim kök testlerinin sonuçları, tüm değişkenlerin birinci farkında durağan olduğunu ve birim kök sorunu göstermediğini, değişkenlerin I(1) düzeyinde eşbütünleşik olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca eşbütünleşme testinden elde edilen sonuçlar, seriler arasında uzun dönem eşbütünleşmenin varlığını doğrulamaktadır. Panel ARDL analizinin sonuçları, gayri safi yurtiçi tasarrufun Sahra Altı Afrika ülkelerinde ekonomik büyüme üzerinde pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Bu, gayri safi yurtiçi tasarruftaki %1'lik bir artışın, Sahra Altı Afrika ülkelerinde ekonomik büyümeyi %0,5810 oranında artırdığı anlamına gelmektedir. Ayrıca, nüfus artışı, gayri safi sermaye oluşumu ve nihai tüketim gibi diğer açıklayıcı değişkenlerin uzun dönemde ekonomik büyüme ile pozitif ve anlamlı bir şekilde ilişkili olduğu görülmektedir. Ancak işsizlik, ekonomik büyüme ile ters ve anlamlı bir ilişkiye sahiptir; bu da işsizlik oranındaki %1'lik bir artışın ekonomik büyümeyi %0,1029 oranında azalttığı anlamına gelmektedir. Çalışma, bu nedenle, hükümet ve politika yapıcıların ülkelerin ekonomik büyümesini artırmak, işsizlik ve yoksulluk oranını azaltmak amacıyla yurtiçi tasarrufu teşvik etmeleri gerektiğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
This research scrutinizes the effect of gross domestic saving on economic growth in Sub-Saharan Africa. While utilized for parameters such as gross capital formation, unemployment, population growth, gross domestic product and final consumption. Employing annual panel data spanning 1991 to 2022. The outcome of unit root tests indicates in the first difference all variables are stationary and does not exhibit unit root problem and they co-integrated I(1), also the outcome from cointegration test confirm that there is long-run cointegration among the series. Moreover, the further result from panel ARDL show that gross domestic saving has a positive and statistically significant on economic growth for nations in Sub-Saharan Africa (SSA), which means a 1% increase in gross domestic saving pointers to an increase 0.5810% in economic growth in Sub Sahara Africa Countries (SSA). Furthermore, other series, like population growth, gross capital formation, and final consumption, are positively and significantly related to economic growth in the long run. However, Unemployment is inversely and significantly to economic growth this means that when unemployment raises by 1%, economic growth decreases by -0.1029 percent. The study, therefore suggest the government and policymakers should encourage the domestic saving to boost economic growth.