Açık kaynak sistemlerinde yapı kabuğu ısıl performans analizi: wikihouse örneği
Thermal performance analysis of building envelope in open source systems: Wikihouse example
  1. Tez No: 934895
  2. Yazar: YASİN OĞUZHAN YÜCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Günümüzde, nüfus artışı, iklim değişikliği ve doğal kaynakların tükeniyor olması, sürdürülebilir tasarım ilkelerini benimsenmesini zorunlu kılmıştır. Doğa ve insan kaynaklı afetler acil barınma ihtiyacına yönelik ihtiyacı arttırmaktadır. Geçici barınma konusunda geliştirilen yapıların sürdürülebilir, hızlı montaj, minimum çevresel etki ve yeterli ısıl performans sergilemesi beklenmektedir. Sıklıkla tercih edilen konteyner tip yapılar, ısıl performans, konfor, bakım onarım ve sürdürülebilirlik açısından yeterli verimi sağlayamamaktadır. Herkesin erişebilmesi hedefiyle geliştirilmiş olan açık kaynak yapım sistemi Wikihouse yapı modeli, sürdürülebilirlik, hızlı montaj açısından ihtiyaçları karşılasa da ısıl performans ve ısıl konforun incelenmesi ile ilgili yeterli bilgi bulunmamaktadır. Bu çalışmada, artan konut krizine karşı geliştirilen açık kaynak yapım sistemi Wikihouse yapı üretim modelinin geçici barınma ihtiyacına yönelik Türkiye İklim koşulları için ısıl performansını değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Çalışma kapsamında kuramsal Wikihouse yapı modeli ile konteyner tip geçici barınma biriminin, ısıl performansları bölgesel olarak test edilerek, faz kayması ve sönüm oranı etkisi karşılaştırmalı incelenmiştir. Veriler detaylı analiz edilerek sonuçlar ve öneriler hazırlanmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde, açık kaynak kavramı, kullanıldığı alanlar, mimari ile açık kaynak ilişkisi ve açık kaynak mimari olarak Wikihouse sisteminin özellikleri incelenmiştir. Bu bölümde Wikihouse sisteminin, geçici barınma ihtiyacına yönelik sunduğu tasarım süreci, üretim ve montaj bilgileri, uygulandığı alanlar ve açık kaynak yapım sistemlerinin avantajları açıklanmıştır. İkinci bölümde, Wikihouse sisteminin teknik detay ve malzeme özellikleri, incelenmiştir. Yapı performansını etkileyecek iklimsel olaylar ve bu olayların çözümüne yönelik detaylar, ısıl performans ölçüm yöntemleri ve yapılacak testlerde kullanılacak simülasyon programları incelenmiştir. Üçüncü bölümde, mevcut ve kavramsal model ısıl performans analizi gerçekleştirilmiştir. Isıl performans analizi kapsamında; deprem bölgesi Tokat ilinin iklim koşulları, kavramsal yapı modeli Wikihouse ve mevcut konteyner tip yapı modeli kabuk özellikleri, analiz yöntem ve sonuçları yer almaktadır. Isıl performans analizinde iki yapı modelinin simülasyon testleri gerçekleştirilerek en sıcak gün ortalamasında soğutma, en soğuk gün ortalamasında ısıtma ve yıllık periyotta aylık ısıl performansı incelenmiştir. Bulgular bölümünde, Wikihouse sisteminin ve konteyner geçici barınma yapısının faz kayması ve sönüm oranı etkisi incelenerek iki yapının performans değerlendirilmiştir. Bulgulardan elde edilen sonuçlara göre, açık kaynak yapı sistemi Wikihouse konteyner tip geçici barınma yapılarına kıyasla daha iyi ısıl performans sergilediği görülmüştür. Wikihouse sistemi, sıcaklık değişimlerine daha iyi tepki vererek konteyner yapılara kıyasla kullanıcı konforunu arttırmıştır. Sürdürülebilirlik ve erişilebilirlik açısından verimli malzemeler kullanarak çevre dostu çözümler ile geçici barınma ihtiyacına yönelik çözüm sunduğu ortaya konulmuştur. Açık kaynak Wikihouse yapı sistemi, ısıl performans, sürdürülebilirlik ve ısıl konfor konusunda konteyner tip geçici barınma yapılarına kıyasla daha avantajlı olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, population growth, climate change and the depletion of natural resources have made it imperative to adopt sustainable design principles. Natural and man-made disasters increase the need for emergency shelter. Structures developed for temporary shelter are expected to be sustainable, fast erection, minimum environmental impact and adequate thermal performance. Container type structures, which are frequently preferred, cannot provide sufficient efficiency in terms of thermal performance, comfort, maintenance, repair and sustainability. Although the Wikihouse building model, an open source construction system developed with the aim of being accessible to everyone, meets the needs in terms of sustainability and fast assembly, there is not enough information on thermal performance and thermal comfort. In this study, it is aimed to evaluate the thermal performance of the open source construction system Wikihouse building production model developed against the increasing housing crisis for temporary shelter needs for Turkey's climatic conditions. Within the scope of the study, the thermal performances of the theoretical Wikihouse building model and the container type temporary shelter unit are tested regionally and the effects of phase shift and damping ratio are examined comparatively. The data are analyzed in detail and conclusions and recommendations are prepared. In the first part of the study, the concept of open source, the areas where it is used, the relationship between architecture and open source, and the features of the Wikihouse system as an open source architecture are examined. In this section, the design process, production and assembly information, the areas where the Wikihouse system is applied and the advantages of open source construction systems for temporary shelter needs are explained. In the second part, the technical details and material properties of the Wikihouse system are analyzed. Climatic events that will affect the performance of the building and details for the solution of these events, thermal performance measurement methods and simulation programs to be used in the tests to be performed are examined. In the third section, the thermal performance analysis of the existing and conceptual model is carried out. Within the scope of the thermal performance analysis; the climatic conditions of Tokat province in the earthquake zone, the conceptual building model Wikihouse and the existing container type building model shell properties, analysis methods and results are included. In the thermal performance analysis, simulation tests of the two building models were carried out and the cooling performance on the average of the hottest day, heating performance on the average of the coldest day and monthly thermal performance in the annual period were examined. In the findings section, the phase shift and damping ratio effects of the Wikihouse system and the container temporary shelter structure are analyzed and the performance of the two structures is evaluated. According to the results obtained from the findings, it is seen that the open source building system Wikihouse exhibits better thermal performance compared to container type temporary shelter structures. The Wikihouse system responded better to temperature changes and increased user comfort compared to container structures. In terms of sustainability and accessibility, it has been revealed that it offers a solution to the need for temporary shelter with environmentally friendly solutions by using efficient materials. The open source Wikihouse building system was found to be more advantageous in terms of thermal performance, sustainability and thermal comfort compared to container type temporary shelter structures.