Otantik ve toksik liderlik tarzlarının algılanan işe devamsızlık ve pozitif örgüt iklimi üzerine etkisinin incelenmesi
Examining the effects of authentic and toxic leadership styles on perceived absenteeism and positive organizational climate
- Tez No: 934919
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR BOZKURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Liderlik kavramı uzun yıllardır çalışmalara konu olmakta ve etkileri incelenmeye devam etmektedir. Güncel iki liderlik tarzı olan otantik ve toksik liderliğin organizasyonel çıktılar üzerindeki etkilerine yönelik çalışmalar ise çok yenidir ve bu konuların araştırılması literatüre katkı sağlayabilir. Bu doğrultuda çalışmanın temel amacı, otantik ve toksik liderlik tarzlarının, algılanan işe devamsızlık ve pozitif örgüt iklimi üzerine etkisinin incelenmesi olarak belirlenmiştir. Böylelikle liderlik tarzlarının, insan kaynaklarının en önemli çıktılarından biri olan işe devamsızlığa yönelik algılamalar ve örgüt iklimi üzerindeki etkisi net bir şekilde ele alınabilmektedir. Araştırma amacına bağlı olarak model ve hipotezler geliştirilmiş ve test edilmiştir. Hipotezlerin test edilmesi için kolayda örnekleme yoluyla 232 beyaz yakalı çalışandan anket yoluyla elde edilen veriler analiz edilmiştir. Veri analizinde SmartPLS ve SPSS Programları kullanılmış, öncelikle verilerin geçerlilik ve güvenilirlik analizleri gerçekleştirilmiştir. Ardından da hipotez testleri için Yapısal eşitlik modelinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda toksik liderliğin algılanan işe devamsızlık ve pozitif örgüt iklimi üzerinde etkisi olduğu, otantik liderliğin ise yalnızca pozitif örgüt iklimi üzerinde etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of leadership has been the subject of studies for many years and its effects continue to be examined. Studies on the effects of authentic and toxic leadership, which are two current leadership styles, on organizational outputs are very new and research on these topics can contribute to the literature. In this context, the main purpose of the study was determined as examining the effects of authentic and toxic leadership styles on perceived absenteeism and positive organizational climate. Thus, the effects of leadership styles on perceptions of absenteeism, which is one of the most important outputs of human resources, and on organizational climate can be clearly addressed. Models and hypotheses were developed and tested depending on the purpose of the research. In order to test the hypotheses, data obtained from 232 white-collar employees through a survey using convenience sampling were analyzed. SmartPLS and SPSS Programs were used in data analysis, and firstly, validity and reliability analyses of the data were performed. Then, structural equation model was used for hypothesis testing. As a result of the research, it was determined that toxic leadership had an effect on perceived absenteeism and positive organizational climate, while authentic leadership was only effective on positive organizational climate.