5.sınıf sosyal bilgiler dersinde kullanılan interaktif dijital eğitsel oyunların öğrencilerin ders başarılarına, demokratik tutumlarına ve motivasyonlarına etkisi
The effect of interactive digital educational games used in 5th grade social studies course on students' course achievement, democratic attitudes and motivation
  1. Tez No: 934924
  2. Yazar: NİHAT BAYLA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ÖRTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Araştırmanın amacı, 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Dersi 'Üretim, Dağıtım ve Tüketim' ünitesinin öğretiminde kullanılan interaktif dijital eğitsel oyunların öğrencilerin akademik başarılarına, demokratik tutumlarına ve derse karşı motivasyonlarına etkisini incelemektir. Araştırmada karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda“ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen”kullanırken araştırmanın nitel boyutunda ise deney grubunda yer alan öğrencilerle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, Tokat ili merkez ilçesinde bulunan bir eğitim kurumunda, 2022-2023 eğitim-öğretim yılı 5. sınıf düzeyinde öğrenimine devam eden 1'i deney ve 1'i kontrol grubu olmak üzere 2 sınıftan oluşmaktadır. Deney ve kontrol gruplarının belirlenmesi basit seçkisiz örnekleme yöntemi ile yapılmıştır. Deney ve kontrol gruplarına çalışmanın etkililiğini test etmek amacıyla 'Akademik Başarı Testi', demokratik tutumlarını belirlemek için 'Demokratik Tutum Ölçeği' ve derse karşı motivasyonlarını belirlemek amacıyla 'Motivasyon Ölçeği' ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Ayrıca çalışma sonunda deney grubu öğrencilerinin görüşlerini almak amacıyla da 'Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu' kullanılmıştır. 6 hafta süren çalışma boyunca deney grubu öğrencilerine“Üretim, Dağıtım, Tüketim”ünitesi interaktif dijital eğitsel oyunlar ile desteklenerek işlenirken, kontrol grubu öğrencilerine ise öğretim programında öngörülen öğretim yöntemleri ile işlenmiştir. Elde edilen nicel verilerin analizi için SSPS 22.0 programından faydalanılmış ve program aracılığıyla tanımlayıcı ve çıkarımsal analizler gerçekleştirilmiştir. Öncelikle elde edilen nicel veriler SSPS 22.0programına aktarılmış sonra kayıp ve uç değerler kontrol edildikten sonra normallik analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen son test bulgularına göre deney grubu öğrencilerinin akademik başarıları kontrol grubu öğrencilerine göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca deney grubu öğrencilerinin demokratik tutum son test bulguları istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek çıkmıştır. Yine deney grubu öğrencilerinin sosyal bilgiler dersi motivasyon son test bulguları kontrol grubu öğrencilerinden istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek çıkmıştır. Deney grubu öğrencilerinin interaktif dijital eğitsel oyun hakkındaki görüşme verilerine bakıldığında ise dersin çok eğlenceli geçtiğini, derste anlatılanları daha hızlı ve kolay öğrendiklerini, demokratik tutumlarının ve derse karşı motivasyonlarının arttığını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the effect of interactive digital educational games used in teaching the 5th grade Social Studies course 'Production, Distribution and Consumption' unit on students' academic achievement, democratic attitudes and motivation towards the course. Mixed method was used in the study. In the quantitative dimension of the research,“quasi-experimental design with pretest-posttest control group”was used, while in the qualitative dimension of the research, semi-structured interviews were conducted with the students in the experimental group. The study group of the research consists of 2 classes, 1 experimental group and 1 control group, continuing their education at the 5th grade level in the 2022-2023 academic year in an educational institution located in the central district of Tokat province. The experimental and control groups were determined by simple random sampling method. The 'Academic Achievement Test' to test the effectiveness of the study, the 'Democratic Attitude Scale' to determine their democratic attitudes and the 'Motivation Scale' to determine their motivation towards the course were applied to the experimental and control groups as pre-test and post-test. In addition, at the end of the study, a 'Semi-structured Interview Form' was used to obtain the opinions of the experimental group students. During the 6-week study, the experimental group students were taught the“Production, Distribution, Consumption”unit supported by interactive digital educational games, while the control group students were taught with the teaching methods stipulated in the curriculum. The SSPS 22.0 program was used for the analysis of the quantitative data obtained and descriptive and inferential analyses were carried out through the program. First of all, the quantitative data obtained were transferred to the SSPS 22.0 program, then normality analysis was performed after controlling missing and extreme values. According to the post-test findings obtained as a result of the research, it was determined that the academic achievement of the experimental group students was statistically significantly higher than the control group students. In addition, the democratic attitude post-test findings of the experimental group students were statistically significantly higher. Again, the post-test findings of the experimental group students' motivation for social studies course were statistically significantly higher than the control group students. When we look at the interview data of the experimental group students about the interactive digital educational game, they stated that the lesson was very entertaining, that they learned what was explained in the lesson faster and easier, and that their democratic attitudes and motivation towards the lesson increased.