Gemiadamlarının ruh sağlığındaki semptomların tespiti ve analizi
Detection and analysis of symptoms in the mental health of seafarers
  1. Tez No: 934946
  2. Yazar: FATİH SANA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSAN BAŞAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Denizcilik, Psikoloji, Marine, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Gemi insanlarının ruh sağlıklarında zihinsel, psikososyal ve fiziksel stres faktörleri nedeniyle önemli etkiler oluşmaktadır. Bu bağlamda, araştırmanın temel amacı, gemi insanlarının ruh sağlığındaki semptomları tespit edip, kişilik özellikleri ile ruh sağlığı semptomları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmada veri toplama ölçeği olarak SCL-90-R Ölçeği ve Kısaltılmış Beş Faktör Kişilik Ölçeği kullanılmış olup, örneklem seçimi için de kolay örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Araştırmanın evrenini gemi insanları oluştururken, örneklem farklı milletlerden 1.109 gemi insanından oluşmaktadır. Toplanan veriler, IBM® SPSS® 26.0 ve Amos© 23.0 ile analiz edilerek ölçeklerin güvenilirlik ve geçerlilik testleri yapılmış, ardından Yapısal Eşitlik Modellemesi ve fark analizleri uygulanmıştır. Ayrıca, semptomların bibliyometrik haritalaması VOSviewer© 1.6.20 yazılımı ile oluşturulmuştur. Araştırma bulgularına göre, Obsesif Kompulsif Belirtiler en yüksek frekansa sahip semptom olarak tespit edilmiştir. Z kuşağına mensup gemi insanları ile Türkiye grubundaki gemi insanları en yüksek düzeyde ruh sağlığı semptomları sergilemiştir. Bununla birlikte, İdeal Kişilik ve Dengeli Sosyal Kişilik özellikleri ile ruh sağlığı semptomları arasında negatif yönlü bir ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The mental health of seafarers is significantly affected by various stress factors, including psychological, psychosocial, and physical stressors. In this context, the primary aim of the study is to identify mental health symptoms among seafarers and examine the relationship between personality traits and mental health symptoms. The study employs the SCL-90-R Scale and the Shortened Big Five Personality Scale as data collection instruments, while the convenience sampling method has been used for sample selection. The sample includes 1,109 seafarers from various nationalities. The data were analyzed using the IBM® SPSS® 26.0 and Amos© 23.0, through which reliability and validity tests of the scales were conducted, followed by the application of Structural Equation Modeling and difference analyses. Additionally, the bibliometric mapping of symptoms was generated using the VOSviewer© 1.6.20 software. According to the research findings, Obsessive-Compulsive Symptoms were identified as the most frequently occurring symptoms. Seafarers belonging to Generation Z and those in the Turkish group exhibited the highest levels of mental health symptoms. However, a negative correlation was found between the personality traits of Ideal Personality and Balanced Social Personality with mental health symptoms.