Bulgaristan göçmenleri ve alt soylarının Türk vatandaşlığını kazanmaları ve Bulgar vatandaşlığı hakları
Acquisition of Turkish citizenship and Bulgarian citizenship rights of Bulgarian immigrants and their descendants
- Tez No: 934961
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİYE GÜNSELİ GELGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Milletlerarası Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Türkiye, Osmanlı Devleti'nin son döneminden yakın bir geçmişe değin Bulgaristan'dan önemli miktarda Türk soylu göçmen almıştır. Bu göçmenler,“Bulgaristan göçmenleri”olarak nitelendirilmektedir. Bu göçmenlerin önemli bir çoğunluğu, göç ederek Türkiye'ye gelmeden önce Bulgar vatandaşlığına sahip olmuşlardır ve birçoğu Türkiye'ye geldikten sonra ilgili mevzuat hükümleri uyarınca Türk vatandaşlığını“göçmen”olarak kazanmışlardır. Bu göçmenlerin ve kimi zaman alt soylarının göçten sonra Bulgar vatandaşlığına ilişkin haklarının mevcut olup olmadığı günümüzde bu kişilerin birçoğu tarafından merak konusu olmakta, günümüzde Bulgaristan'ın Avrupa Birliği'ne üye ve Schengen Bölgesi'nde bulunan ülkelerden olması gibi etkenlerin de etkisiyle bu kişiler Bulgar vatandaşlığı sahibi olmak istemektedirler. Gerçekten Bulgaristan göçmenleri ve alt soyları, içinde bulundukları hukukî statü gereğince günümüzde yürürlükte olan Bulgar mevzuatı uyarınca Bulgar vatandaşlığı yönünden bazı istisnaî haklara sahiptirler. Çalışmada Bulgaristan göçmenlerinin Bulgaristan'dan Türkiye'ye olan göçleri ve Türk vatandaşlığını kazanmaları meseleleri incelenmiştir. Ardından bu kişilerin göç tarihindeki vatandaşlık durumlarına ilişkin dönem yürürlükteki Bulgar mevzuatı irdelenmiş ve böylece günümüzde Bulgaristan göçmenleri ve alt soylarının yürürlükteki Bulgar mevzuatı uyarınca Bulgar vatandaşlığı hakkına hangi şartlarda sahip olabileceklerinin açığa çıkarılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey has received a significant number of immigrants of Turkish origin from Bulgaria since the late Ottoman Empire until the recent past. These immigrants are referred to as“Bulgarian immigrants”. A significant majority of these immigrants had Bulgarian citizenship before migrating to Turkey, and many of them acquired Turkish citizenship as“immigrants”after coming to Turkey, in accordance with the relevant legislation. Whether these immigrants and sometimes their descendants have rights to Bulgarian citizenship after migration is a matter of curiosity for many of these people today, and due to factors such as Bulgaria being a member of the European Union and a member of the Schengen Area, these people want to acquire Bulgarian citizenship. Indeed, Bulgarian immigrants and their descendants have some exceptional rights in terms of Bulgarian citizenship in accordance with the current Bulgarian legislation, due to their legal status. The study examines the migration of Bulgarian immigrants from Bulgaria to Turkey and the issues of their acquisition of Turkish citizenship. Then, the Bulgarian legislation in force at the time regarding the citizenship status of these people at the time of migration was examined, thus aiming to clarify under what conditions today's Bulgarian immigrants and their descendants can acquire the right to Bulgarian citizenship in accordance with the current Bulgarian legislation.