İlkokul bahçelerinin fiziki durumlarının eğitsel açıdan incelenmesi (Kilis ili örneği)
Investigation of the physical conditions of primary schoolgardens in terms of educational aspects (Example of Kilis province)
- Tez No: 934962
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDARHAN MUSA TAŞKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Toplumların varlığını sürdürebilmesi ve gelişebilmesi için eğitime önem vermeleri gerekmektedir. İlkokullar da toplumun bu eğitim ihtiyacını karşılamaya çalışan temel kurumlardandır. Bu kurumlarda öğrencilere gerekli materyal ve donatılarla nitelikli bir eğitim verilmeye çalışılır. Eğitimin kalitesine etkisi olan materyaller, sınıf içindeki malzemeler ve uygulamalar olabileceği gibi okul bahçesinde olan donatılar da olabilir. Nitelikli, amaca uygun olarak tasarlanan okul bahçelerinin öğrenciler üzerinde birçok alanda olumlu katkıları olacaktır. Bu nedenle okul bahçelerinin fiziki durumlarının eğitsel açıdan ne durumda olduğu incelenmelidir. Bu çalışmada Kilis'teki resmi ilkokul kurumları bahçelerinin fiziki durumlarının eğitsel açıdan incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma evrenini Kilis ilinde, 2024-2025 yılında eğitim-öğretim hizmeti vermeye devam eden 100 devlet ilkokul oluşturmaktadır. Oranlı tabakalı örnekleme yöntemi ile 4 ilçeden seçilen toplam 30 ilkokul ve her okuldan gönüllü bir öğretmen araştırmaya dâhil edilmiştir. Araştırma nitel türde desenlenmiştir. Veriler doküman inceleme, gözlem ve görüşme yöntemleri ile toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırma için araştırmacı tarafından hazırlanmış kontrol listesi, matris ve görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmacı, araştırmaya dâhil edilen okullara giderek gözlem formu doldurmuş, öğretmenlerle görüşme yaparak ve aynı zamanda okul bahçe ve donatılarının fotoğrafını çekerek kayıt altına almıştır. Görüşmelerden elde edilen veri seti MaxQDA Analytics PRO 2024 yazılımına aktarılmış ve analiz süreci bu yazılım üzerinden yürütülmüştür. Araştırmanın gözlem formuna ilişkin kontrol listesinden elde edilen veriler betimsel analiz ile incelenmiştir. Araştırma sonucunda öğretmenlerin çoğunluğunun okul bahçelerinden memnun olmadığı ve okul bahçelerini eğitsel açıdan yeterli görmedikleri görülmüştür. Okul bahçelerinin eleman ve donatılarının yeterli düzeyde olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
To survive and develop, societies need to prioritize education. Primary schools are among the primary institutions that try to meet the educational needs of the society. In these institutions, the students are to be given a qualified education with the necessary materials and equipment. The materials that affect the quality of education can be the materials and applications in the classroom as well as the types of equipment in the school garden. Qualified, purposefully designed school gardens will have positive contributions to students in many areas. Therefore, the physical conditions of school gardens should be examined in terms of educational conditions. This study aims to examine the physical conditions of the gardens of public primary school institutions in Kilis in terms of educational aspects. The study populace of the research includes 100 public primary schools that continue to provide education and training services in Kilis province in 2024-2025. A total of 30 primary schools selected from 4 districts and a volunteer teacher from each school were included in the study via a proportional stratified sampling method. The study was designed in qualitative type. Data were collected through document analysis, observation and interview methods. A checklist, matrix and interview form prepared by the researcher were used as data collection tools. The researcher visited the schools included in the research, filled out an observation form, interviewed teachers, and took photographs of school gardens and equipment and recorded them. The data set obtained from the interviews was transferred to MaxQDA Analytics PRO 2024 software and the analysis process was carried out through this software. The datas obtained from the checklist related to the observation form of the research were analyzed with descriptive analysis. As a result of the study, it was seen that the majority of the teachers were not satisfied with the school gardens and did not consider the school gardens to be educationally adequate. It is also concluded that the elements and equipment of school gardens are deficient.