Meme kanserinde karaciğer yağlanması ve hepatit prevelansının prognoza etkisi
The impact of hepatic steatosis and hepatitis prevalence on prognosis in breast cancer
  1. Tez No: 934975
  2. Yazar: TUĞÇE CANSU KAYA HATİPOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUTLU DOĞAN, DOÇ. DR. MURAT BÜLENT KÜÇÜKAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bu çalışma meme kanserli kadın hastalarda karaciğer yağlanması ve hepatit B prevelansının, eşlik eden komorbiditelerin, metabolik parametrelerin, tümör belirteçleri ve laboratuvar bulgularının birbirleri ile ilişkisini ve genel sağkalım (OS) üzerindeki etkilerini değerlendirmek, potansiyel prognostik belirteçleri ortaya koymak amacıyla yapıldı. Materyal ve Metod: Bu retrospektif çalışmaya, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde, 2015–2022 yılları arasında meme kanserli 299 kadın hasta dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, komorbiditeleri, laboratuvar parametreleri, gamma glutamil transferaz/trombosit oranı (GPR), aspartat aminotransferaz/trombosit endeksi (APRI), fibrozis-4 Endeksi (FIB-4), nötrofil lenfosit oranı (NLR), karaciğer yağlanması dereceleri, tümör belirteçleri, tanı ve üçüncü ay kontrolündeki laboratuvar değerleri değerlendirildi. Karaciğer yağlanması, ultrasonografi ve bilgisayarlı tomografi ile OS süreleri Kaplan-Meier yöntemi ile analiz edildi. Mortalite ile ilişkili değişkenler Cox regresyon analizi ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 299 hastanın tanı anında %59,3'ünde (n=159) karaciğer yağlanması varken, tedavi sonrasında %70,7'sinde (n=140) karaciğer yağlanması izlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the prevalence of hepatic steatosis and hepatitis B infection in female patients diagnosed with breast cancer and the relationship among comorbidities, metabolic parameters, tumor markers and laboratory findings. We also aimed to evaluate the prognostic significance of these parameters. Materials and Methods: This retrospective study included 299 female patients who were diagnosed with breast cancer at University of Health Sciences Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Oncology Training and Research Hospital between 2015 and 2022. Demographic data, comorbidities, biochemical and hematological parameters, degrees of hepatic steatosis, tumor markers, gamma-glutamyl transferase to platelet ratio (GPR), aspartate aminotransferase to platelet ratio index (APRI), fibrosis-4 index (FIB-4), neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR) and laboratory values at diagnosis and at the third-month of follow-up were assessed. Hepatic steatosis was evaluated via ultrasonography and computed tomography, and survival analysis was performed by using the Kaplan–Meier method. Variables associated with mortality were identified through Cox regression analysis. Results: Hepatic steatosis was present in 59.3% (n=159) of patients at diagnosis, but increased to rate of 70.7% (n=140) after treatment.