Total diz protezi olgularında preventif analjezi tekniklerinden infiltrasyonla postoperatif analjezi etkinliğinin arttırılması
To increase the effectiveness of postoperative analgesia by infiltration as preventive analgesia technique in total knee prothesis
  1. Tez No: 478139
  2. Yazar: SEDA CANSABUNCU
  3. Danışmanlar: UZMAN CANAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Total diz protezi (TDP) uygulanan hastalarda yeterli postoperatif ağrı kontrolünün sağlanamaması sonucu artan mortalite ve morbidite ile hastanede kalış süresi uzamakta ve ekonomik kayıplara neden olmaktadır. TDP sonrası postoperatif analjezi amacıyla çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Çalışmamızın amacı; total diz protezi ameliyatlarında intraoperatif periartiküler enjeksiyon ve intraartiküler kataterizasyona ek olarak preinsizyonel yara yeri infiltrasyonu uygulamasının postoperatif dönemdeki analjeziye olan etkisinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Prospektif, gözlemsel çalışmaya, spinal anestezi altında total diz protezi uygulanan, 55 yaş üstü, ASA (American Society of Anesthesiologists) sınıfı I-III olan 83 hasta dâhil edildi. Hastalar preinsizyonel yara yeri infiltrasyonu uygulananlar (Grup I) ve uygulanmayanlar (Grup II) olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Her iki gruba da postoperatif analjezi amacıyla periartiküler enjeksiyon ve cerrahi kapamadan önce intraartiküler infiltrasyon katateri uygulandı. Hastaların postoperatif ağrı ve analjezik gereksinimi vizüel analog skala (VAS) ve dinamik VAS (DVAS) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
To Increase The Effectiveness of Postoperative Analgesia by Infiltration as Preventive Analgesia Technique In Total Knee Prothesis Objective: In adequate postoperative pain control in patients with total knee arthroplasty (TKA) results in significant increase in mortality and morbidity, prolonged hospitalization and causes economic loss. Various methods are used for postoperative analgesia after TKA. Aim: The aim of this study was to evaluate the postoperative analgesic effect of pre-incisional wound infiltration in addition to intraoperative periarticular injection and intraarticular catheterization in total knee arthroplasty operations. Material and Methods: This prospective, observational study included 83 patients with ASA (AmericanSociety of Anesthesiologists) I-III who underwent TKA under spinal anesthesia. Patients were divided into two groups: those who underwent pre-incisional wound infiltration (Group I) and those who did not (Group II). Both groups received periarticular injection and intraarticular infiltration catheter prior to surgical closure. Peroperative and postoperative side effects were recorded. Postoperative pain and analgesic requirements of the patients were assessed by visual analog scale (VAS) and dynamic VAS (DVAS).