Yedinci sınıf Türkçe dersi öğretim programının ve ders kitabının 21.yüzyıl becerileri açısından incelenmesi
Examination of seventh grade Turkish course curriculum and textbook in terms of 21st century skills
- Tez No: 934980
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAFAK ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Araştırma, yedinci sınıf Türkçe Dersi Öğretim Programı (2019) kazanımları ve bu derse ait 2022-2023 yılında okutulan Milli Eğitim Bakanlığı Yayınları yedinci sınıf ders kitabını 21.yüzyıl becerileri açısından incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada yedinci sınıf kazanımları ve ders kitabındaki temalar 21. yüzyıl becerileriyle ilişkisine göre analiz edilerek değerlendirilmiştir. Bu araştırmada nitel araştırma çeşitlerinden doküman incelemesi kullanılarak dokümanlar, betimsel analiz tekniğiyle çözümlenmiştir. Çalışmanın dokümanlarını; Türkçe dersi öğretim programı yedinci sınıf kazanımları ve yedinci sınıf Türkçe ders kitabında yer alan temalar oluşturmaktadır. Araştırma bulguları incelendiğinde 21. yüzyıl becerilerine yedinci sınıf Türkçe dersi öğretim programında yer alan okuma kazanımlarında daha fazla yer verildiği; yazma kazanım alanında ise daha az yer verildiği sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmada 21. yy becerilerinin anlama beceri alanında yer alan kazanımlarla daha çok ilişkili olduğu tespit edilmiştir. 7. Sınıf kazanımlarında en çok yer alan 21. yüzyıl beceri alanı ise yaşam ve kariyer ile öğrenme ve yenilik becerileri olarak belirlenmiştir. Kazanımlarla en fazla ilişkili olan becerinin iletişim ve iş birliği becerisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. 21. yüzyıl beceri alanlarından bilgi, medya ve teknoloji becerileri ise kazanımlarla en az ilişkili beceri alanı olarak tespit edilmiştir. Temaların en fazla ilişkili olduğu alan yaşam ve kariyer ile öğrenme ve yenilik becerileriyken en az ilişkili olduğu alan bilgi, medya ve teknoloji becerileridir. Sonuçlara bakıldığında yedinci sınıf Türkçe dersinde bilgi, medya ve teknoloji becerilerine az yer verildiği görülmektedir. Yedinci sınıf Türkçe dersi kazanımları ve ders kitabındaki temalarda 21. yüzyıl becerilerine yer verilse de dengeli bir dağılım olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research aims to examine the seventh-grade Turkish Course Curriculum (2019) outcomes and the seventh-grade textbook of the Ministry of National Education Publications, which will be taught in 2022-2023, in terms of 21st-century skills. In the study, the seventh-grade outcomes and the themes in the textbook were analyzed and evaluated according to their relationship with 21st-century skills. In this research, the documents were analyzed with the descriptive analysis technique using document review, one of the qualitative research types. The documents of the study consist of the seventh-grade outcomes of the Turkish course curriculum and the themes in the seventh-grade Turkish textbook. According to the research findings, it was concluded that 21st-century skills were given more space in the reading outcome area of the seventh-grade Turkish course curriculum, while less space was given in the writing outcome area. In the study, it was determined that 21st-century skills were more related to the achievements in the comprehension skill area. The 21st-century skill area most included in the 7th-grade achievements was determined as life and career, learning and innovation skills. It was concluded that the skill most related to the achievements was communication and cooperation skills. Information, media and technology skills, which are among the 21st century skill areas, were found to be the skill area least related to the outcomes. The areas that the themes were most related to were life and career and learning and innovation skills, while the areas that they were least related to were information, media and technology skills. When the results were examined, it was seen that information, media and technology skills were given little place in the seventh grade Turkish course. Although 21st century skills were included in the seventh grade Turkish course outcomes and themes in the textbook, it was determined that there was no balanced distribution.