Mikroenkapsüle kekik yağı ile beslenen Japon bıldırcınlarında (coturnıx coturnıx japonıca) kalite ve verim parametrelerinin incelenmesi
Investigation of quality and yield parameters in Japanese qails (coturnix coturnix japonica) feed with microencapsulated thyme oil
- Tez No: 934993
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA YAVUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1074
Özet
Bu çalışmanın birinci amacı kekik (Origanum onites) yağının mikroenkapsülasyon tekniği uygulanarak hayvancılıkta kullanılabilen, çevre koşullarına dayanıklı bir ürün olarak elde edilmesi olup, ikincisi amacı ise üretilen ürünün uzun süreli beslemede bıldırcınlarda verim ve kalite parametrelerine etkisinin incelenmesidir. Çalışma için Japon bıldırcını melezi hattan elde edilen 336 civciv kullanılmıştır. Deneme düzeni bazal rasyon ile beslenen grup kontrol grubu (K), mikroenkapsüle kekikyağı (MKY) ve kekik yağı (KY) 100, 300 ve 600 mg/kg dozda olmak üzere yedi grup (K, MKY100, MKY300, MKY600, KY100, KY300, KY600) olarak oluşturulmuştur. Her deneme grubu 3 tekerrürle 21 adet alt gruba ayrılmış ve her alt grupta 16 hayvan olacak şekilde kafeslere yerleştirilmiştir. Denemede büyütme (2-6. haftalar) ve yumurtlama (9-12 haftalar) dönemi olmak üzere iki dönemde performans verileri incelenmiştir. Kekik yağı sodyum aljinat ile kaplanarak enkapsule edilmiş böylece çalışmanın en kritik adımı başarı ile gerçekleştirilmiştir. Bıldırcınlarda büyütme döneminde kullanılan kekik yağı dozajı artmasının birçok verim parametresine olumsuz etki ettiği ve elde edilen verilerinde de gerileme olduğu gözlemlenmiştir. Büyümekte olan bıldırcınlarda kekik yağı dozunun düşük düzeylerde kullanılması tavsiye edilmelidir. İncelenen kan parametreleri, karkas randımanı, rölatif organ ağırlıkları, et kalitesi ve duyusal analiz sonuçlarında gruplar arası fark bulunamamıştır. Patolojik inceleme sonuçlarına bakıldığında yüksek dozda KY'nın karaciğer ve testis dokularını olumsuz etkilediği görülmüştür. Yumurtlama döneminde kekik yağı oranı artıkça hayvan performansının artırdığı gözlemlenmiştir. Çalışma sonunda yumurta kalite parametrelerinde gruplar arasında faklılık gözlemlenmiştir. Büyütme ve yumurtlama döneminde mikroenkapsüle 100-300 mg/kg dozajının kullanımı üreticiye tavsiye edilebilir.
Özet (Çeviri)
The first aim of this study was to obtain a product resistant to environmental conditions that can be used in animal husbandry by applying microencapsulation technique of Origanum onites oil (OO) and the second aim was to investigate the effect of the produced product on yield and quality parameters in quails in long-term feeding. 336 chicks obtained from Japanese quail hybrid line were used. The experimental design was established as a control group (C) fed only with basal ration, and seven groups were formed with microencapsulated thyme oil (MOO) and OO at doses of 100, 300 and 600 mg/kg (C, MOO100, MOO300, MOO600, OO100, OO300, OO600). 7 experimental group had 3 replications totl of 21 subgroups with 16 animals. The data were examined as rearing (2-6 weeks) and egg-laying (9-12 weeks) periods. The encapsulation process of Origanum onites oil was successfully carried out by coating it with sodium alginate which was the most critical step of this study. With the increase in the dosage of OO used during the growing period in quails, it had a negative effect on many yield parameters. It can be recommended to use the lower OO dose in growing quails. No difference was found between the groups in the examined blood parameters, carcass yield, relative organ weights, meat quality and sensory analysis results. When the results of the pathological study were examined, it was seen that high doses of OO had a negative effect on the liver and testicular tissues. It was observed that animal performance increased as the OO ratio increased during the egg laying period. At the end of the study, egg quality parameters were diffrent between the groups. The use of microencapsulated 100-300 mg/kg OO dosage during the growing and egg laying period can be recommended for the producer.