Fen bilimleri öğretmen ve öğretmen adaylarının farklılaştırılmış öğretim yaklaşımına yönelik yetkinlik ve uygulama düzeylerine ilişkin algıları
Perceptions of science teachers and teacher candidates regarding the competency and application levels towards differentiated teaching approach
  1. Tez No: 935019
  2. Yazar: TUĞÇE KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER ŞENSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Öğrencilere ilgi ve yeteneklerini kullanma ve geliştirme fırsatı vererek tüm sürecin farklılaştırıldığı bir öğretim yaklaşımı olan farklılaştırılmış öğretim uygulamaları günümüzde önem kazanmıştır. Yapılan çalışmalarda farklılaştırılmış öğretimin çoğunlukla öğrenciler üzerinde etkilerinin araştırıldığı, öğretmenlerle yapılan çalışmaların yeterli olmadığı görülmüştür. Bu nedenle araştırmanın farklılaştırılmış öğretim uygulamalarının durumu ve ihtiyaçları açısından literatür için önemli bir kaynak olacağı düşünülmektedir. Araştırmanın amacı Düzce ilinde farklı okullarda görev yapmakta olan Fen Bilimleri öğretmenlerinin, farklılaştırılmış öğretim uygulamalarına yönelik yetkinlik ve uygulama düzeyleri algılarını, Fen Bilimleri öğretmen adaylarının farklılaştırılmış öğretim uygulamalarına yönelik yetkinlik algılarını incelemek ve farklı değişkenlere bağlı olarak araştırmaktır. Araştırmada nicel araştırma modellerinden tarama modeli kullanılmıştır. Ayrıca araştırma Fen Bilimleri öğretmenleriyle yapılan yarı yapılandırılmış görüşme formundan elde edilen verilerle de desteklenmiştir. Araştırmaya katılan 102 Fen Bilimleri öğretmeni ve 95 Fen Bilimleri öğretmen adayına, Çam (2013) tarafından geliştirilen“Farklılaştırılmış Öğretimi Uygulama ve Yetkinlik Düzeyi Ölçeği”ve“Programa İlişkin Genel Algı Ölçeği”uygulanmıştır. Araştırma için geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılmış, güvenirliğinin yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda Fen Bilimleri öğretmenlerinin ve öğretmen adaylarının farklılaştırılmış öğretime yönelik yetkinlik düzeyi algılarının ve öğretmenlerin uygulama düzeyi algılarının yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Fen Bilimleri öğretmen ve öğretmen adaylarının; farklılaştırılmış öğretime yönelik yetkinlik algı puanları ve programa ilişkin genel algı puanları arasında öğretmen adayları lehine anlamlı bir fark görülmüştür. Öğretmenlerin programa yönelik algı puanları ile yetkinlik puanları arasında orta düzeyde pozitif yönde ve öğretmen adaylarının programa yönelik algılarıyla yetkinlik puanları arasında yüksek düzeyde pozitif yönde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Farklılaştırılmış öğretimi uygulama ve yetkinlik düzeyleri arasında yüksek düzeyde pozitif yönde anlamlı bir ilişki görülmüştür. Öğretmenlerin eğitim durumları ve mesleki kıdemleri ile farklılaştırılmış öğretimi uygulama ve yetkinlik düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Bununla birlikte cinsiyet ve okul türü ile farklılaştırılmış öğretimi uygulama ve yetkinlik düzeyleri arasında erkek öğretmenler ve özel okulda görev yapan öğretmenler lehine farklılık görülmüştür. Fen Bilimleri öğretmenlerinin yetkinlik puanları ile mevcut uygulama puanları arasında ise yüksek düzeyde pozitif yönde anlamlı doğrusal bir ilişki olduğu görülmüştür. Nitel verilerden elde edilen bulgulara göre Fen Bilimleri öğretmenlerinin farklılaştırılmış öğretimi planlama ve uygulama aşamasında çeşitli zorluklarla karşılaştıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Differentiated teaching practices, which the entire process is differentiated by giving students the opportunity to use and develop their interests and abilities, have gained importance today. In literature, it was observed that the effects of differentiated instruction were mostly investigated on students and that the studies conducted with teachers were not sufficient. Therefore, it is thought that the research will be an important source for the literature in terms of the status and needs of differentiated instruction practices. The aim of the study is to examine the perceptions of science teachers regarding their competence and application levels towards differentiated instruction practices and the competence perceptions of candidate science teachers regarding differentiated instruction practices and to investigate them depending on different variables who are working in different schools in provinince of Türkiye as Düzce. Survey model that is accepted as a quantitative type is used in this study. In addition, the research was supported by data obtained from the semi-structured interview form conducted with science teachers. The“Differentiated Instruction Application and Competence Level Scale”and the“General Perception Scale Regarding the Program”developed by Çam (2013) were applied to 102 science teachers and 95 science teacher candidates who participated in the research. Validity and reliability were conducted for the research and it was concluded that its reliability was high. As a result of the research, it was concluded that science teachers and teacher candidates' perceptions of competence level towards differentiated instruction and teachers' perceptions of implementation level are high. A significant difference was observed between the science teachers and teacher candidates' competence perception scores towards differentiated instruction and their general perception scores towards the program in favor of the teacher candidates. A moderately positive and significant relationship was found between the perception scores of teachers towards the program and their competence scores, and a high positive and significant relationship was found between the perceptions of teacher candidates towards the program and their competence scores. A highly positive and significant relationship was observed between the implementation of differentiated instruction and competence levels. There was no significant difference between the education status and professional seniority of the teachers and their application and competence levels of differentiated instruction. However, there was a difference in gender, school type and the application and competence levels of differentiated instruction in favor of male teachers and teachers working in private schools. It was observed that there was a highly positive and significant linear relationship between the competency scores of science teachers and their current application scores. According to the findings obtained from the qualitative data, it was concluded that science teachers encountered various difficulties in the planning and implementation of differentiated instruction.