Toplum kaynaklı viral alt solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle hospitalize edilen süt çocuklarında hastalığın seyrine COVİD-19 pandemisinin etkisi
Effect of the COVID-19 pandemic on the course of community-acquired viral lower respiratory tract infection in hospitalized infants
- Tez No: 935042
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER GÜNAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Çocuklarda ASYE, tüm dünyada mortalite ve morbiditeye yol açan önemli ve yaygın hastalıklardan biridir. Sosyal mesafe ve maske kullanımı gibi yöntemlerin kullanımı, hospitalizasyon gereksiniminde azalmada etkin olmuştur. COVID-19 öncesi, dönemi ve yoğun kısıtlama önlemlerinin kaldırılması sonrasında viral alt solunum yolu hastalıklarının klinik seyrinde değişiklik olup olmadığını belirlemek ve mevsimsel dağılımındaki değişiklikleri tespit etmek, gelecekteki halk sağlığı müdahalelerine ışık tutabilir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya, 1 Ocak 2019 – 31 Aralık 2022 tarihleri arasında toplum kaynaklı viral alt solunum yolu enfeksiyonu tanısı ile pediatri servis ve yoğun bakım ünitelerinde yatışı bulunan, 1 ay – 24 ay yaş aralığındaki solunum distresini etkileyebilecek kronik hastalığı bulunmayan olgular dahil edilmiştir. Çalışmamızda yer alan 932 olgu dönemlere, yaş grubuna, viral patojenlere göre solunum destek ihtiyacı ve bu patojenlerin mevsimsel dağılımları açısından değerlendirilmiştir. Dönemler COVID-19 öncesi (01.01.2019-10.03.2020), COVID-19 dönemi (11.03.2020-31.05.2021) ve kısıtlamalar sonrası (01.06.2021-31.12.2022) olarak düzenlenmiştir. Bulgular: Çalışmamızda 367 COVID-19 öncesi, 205 COVID-19 dönemi, 360 kısıtlamalar sonrası olmak üzere toplam 932 olgu incelendi. Ortalama yaş 6,21±6,38 ay olarak görülmüş, yaklaşık %80 oranında term olgular görülmüş, %44,2'sini 1-2 ay yaş grubu oluşturmuştur. En yüksek RSV (%43), ikinci sırada rinovirüs (%31) olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: LRTI in children is one of the important and widespread causes of death and morbidity all over the world. The use of methods such as social distance and mask use has been effective in reducing hospital isolation. Determining whether there is a change in the clinical course of viral lower respiratory tract diseases before COVID-19, during the period and after intensive restriction measures, and detecting stress in seasonal developments can shed light on permanent public health problems. Materials and Methods: Cases who were hospitalized in pediatric wards and intensive care units with a diagnosis of community-acquired viral lower respiratory tract infection between January 1, 2019 and December 31, 2022, and who did not have a chronic disease that could affect respiratory distress between the ages of 1 month and 24 months were included in this study. The 932 cases in our study were evaluated in terms of respiratory support needs according to periods, age groups, viral pathogens, and seasonal distribution of these pathogens. The periods are arranged as before COVID-19 (01.01.2019-10.03.2020), COVID-19 period (11.03.2020-31.05.2021) and after restrictions (01.06.2021-31.12.2022). Results: In our study, a total of 932 cases were examined, 367 before COVID-19, 205 during the COVID-19 period, and 360 after the restrictions. The average age was 6.21±6.38 months, approximately 80% of term cases were seen, and 44.2% were in the 1-2 month age group. The highest rate was RSV (43%), followed by rhinovirus (31%).