Lise düzeyindeki ergen bireylerde akran zorbalığı, benlik saygısı ve depresyon arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between peer bullying, self-esteem, and depression in high school level adolescents
- Tez No: 935041
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEMAN ELİF AYBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırmada lise düzeyindeki ergen bireylerde akran zorbalığı ile benlik saygısı ve depresyon arasındaki ilişki incelenmiştir. Akran zorbalığı ile ilişkisi oldukça fazla olarak bulunan faktör benlik saygısıdır. Benlik saygısı, bireyin kendisine karşı olan olumlu veya olumsuz tutum ve davranışlar içinde olmasıdır. Araştırmaya, Şişli Yunus Emre Anadolu İmam hatip Lisesi ve Şişli Anadolu Lisesi'nde 584 lise öğrencisi dahil edilmiştir. Çalışmamızda akran zorbalığının değerlendirilmesi için Akran Zorbalığı Değerlendirme Ölçeği, ergenlerdeki benlik saygısı düzeyinin belirlenmesi için Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, ergenlerin depresyon düzeyinin değerlendirilmesi için Ergen Depresyon Ölçeği kullanılmıştır. Sonuçlara göre, akran zorbalığının zorba ve maruz kalma alt boyutlarının hepsi ile benlik saygısı puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak, günümüzde halen tartışma konusu olan ve güncel psikolojik sonuçları ile ergen bireylerin psiko-sosyal becerilerinin olumsuz etkilenmesinde önemli yer tutan akran zorbalığı konusunun detaylı olarak araştırılması, ortaokul ve lise düzeyinde müdahale programlarının oluşturulması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between peer bullying, self-esteem, and depression in high school adolescents. Self-esteem, a critical factor often associated with peer bullying, refers to an individual's positive or negative attitudes and behaviors towards themselves. The study included 584 high school students from Şişli Yunus Emre Anadolu İmam Hatip High School and Şişli Anatolian High School. The Peer Bullying Assessment Scale was used to evaluate peer bullying, the Rosenberg SelfEsteem Scale was used to measure self-esteem levels, and the Adolescent Depression Scale was employed to assess depression levels among the participants. The results revealed a statistically significant relationship between all sub-dimensions of peer bullying, including both perpetration and victimization, and self-esteem scores. In conclusion, peer bullying remains a contentious issue today, significantly affecting adolescents' psycho-social skills through its psychological consequences. It is recommended that the topic of peer bullying be further explored in detail and that intervention programs targeting middle and high school levels be developed.