Hekim tarafından direkt üretilen şeffaf plak sistemi ve indirekt şeffaf plak sistemlerinin, sabit ortodontik tedavi ile endokrin bozucu monomer salınımı açısından karşılaştırılması: İn-vivo randomize kontrollü klinik çalışma
Comparison of directly produced clear aligner system by the clinician and indirect clear aligner systems in terms of endocrine disruptor monomer release wıth fixed orthodontic treatment: In-vivo randomized controlled clinical trial
  1. Tez No: 935054
  2. Yazar: NIZAMI HASHIMLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YAĞCI
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, direkt ve indirekt yolla üretilen şeffaf plakların sabit ortodontik tedavi ile Bisfenol A (BPA) salınımı, tedavi kalitesi, beyaz nokta lezyonu oluşumu ve toplam tedavi süresi açısından mevcut literatür göz önünde bulundurularak karşılaştırılması ve incelenmesidir. Bireyler ve Yöntem: Çalışmamız Erciyes Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalına ortodontik tedavi amacıyla başvuran 52 hasta üzerinde yürütülmüştür. Bireyler Direkt In House (Grup A), Invisalign (Grup B), ClearCorrect (Grup C) şeffaf plak grupları ve sabit ortodontik tedavi (Grup D) grubuna rastgele olarak ayrılmıştır. Hastalardan tedavi başında ve tedavi sonunda alınan ağız içi tarama görüntüleri, QLF (Quantitative light-induced fluorescence) kayıtları değerlendirilmiştir. Tedavinin ilk haftasında ve son haftasında farklı zamanlarda tükürük örnekleri elde edilmiştir. Sanal tedavi planlaması yapıldıktan sonra Direkt In House şeffaf plak grubu için (Grup A) plaklar kliniğimizde üretilmiş, Invisalign (Grup B) ve ClearCorrect (Grup C) şeffaf plak grupları için ise firmalardan temin edilmiştir. Tükürük örneklerinin analiz edilmesinde yüksek performanslı sıvı kromotografi (HPLC) yöntemi kullanılmıştır. Tedavi kalitesinin değerlendirilmesi için PAR (Peer Assessment Rating) indeksi kullanılmıştır. QLF analizinde ΔF, ΔFmax, ΔQ, WS Area parametrelerinin T0-T1 değişimi gruplar arasında karşılaştırılmıştır. Bulgular: Tükürükte ölçülen BPA değerleri açısından bütün gruplarda farklı zaman dilimlerinde ve gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmemiştir. Farklı şeffaf plak teknikleri ve sabit ortodontik tedavi arasında PAR skorundaki azalma yüzdesi açısından istatistiksel olarak anlamlı fark görülmemiştir. QLF analizinde 43, 32, 35 ve 31 nolu dişler hariç değerlendirilen geri kalan dişlerde ΔF, ΔFmax, ΔQ, WS Area parametrelerinin T0-T1 değişimi açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmemiştir. 43, 32, 35 nolu dişlerde Delta F (ΔF), 31 nolu dişte ise Delta F Maksimum (ΔFmax) parametresinde Grup C'de T0-T1 zaman aralığında daha az değişim görülmüştür. Toplam tedavi süresi Grup A'da 6,59± 1,42 ay, Grup B'de 5,36± 1,63 ay, Grup C'de 5,72± 1,88 ay ve Grup D'de ise 10,16± 2,28 ay sürmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate and compare the directly and indirectly produced clear aligners with fixed orthodontic treatment in terms of Bisphenol A (BPA) release, treatment quality, white spot lesion formation and total treatment time, considering the existing literature. Subjects And Methods: Our study was conducted on 52 patients who referred to the Erciyes University, Faculty of Dentistry, Department of Orthodontics for orthodontic treatment. Individuals were randomly allocated into Direct In House (Group A), Invisalign (Group B), ClearCorrect (Group C) clear aligner groups and fixed orthodontic treatment (Group D) group. Intraoral scan images and QLF (Quantitative light-induced fluorescence) records taken from the patients at the beginning and end of treatment were evaluated. Saliva samples were obtained at different times in the first and last weeks of treatment. After virtual treatment planning, the aligners were produced in our clinic for the Direct In House clear aligner group (Group A) and were supplied from companies for the Invisalign (Group B) and ClearCorrect (Group C) clear aligner groups. High-performance liquid chromatography (HPLC) method was used to analyze saliva samples. PAR (Peer Assessment Rating) index was used to evaluate the treatment quality. In QLF analysis, T0-T1 changes of ΔF, ΔFmax, ΔQ, WS Area parameters were compared between groups. Results: No statistically significant difference was observed between the groups and in terms of BPA values measured in saliva at different time periods. No statistically significant difference was observed in terms of the percentage reduction in PAR score between different clear aligner techniques and fixed orthodontic treatment. In the QLF analysis, there was no statistically significant difference in the T0-T1 change for the parameters ΔF, ΔFmax, ΔQ, and WS Area in the teeth evaluated, except for teeth number 43, 32, 35, and 31. Less change was observed in the Delta F (ΔF) parameter for teeth number 43, 32, and 35, and in the Delta F Maximum (ΔFmax) parameter for tooth number 31 in the Group C during the T0-T1 time interval. Total treatment duration was 6.59±1.42 months in Group A, 5.36±1.63 months in Group B, 5.72±1.88 months in Group C and 10.16±2.28 months in Group D.