İşyerlerinde mevcut güvenlik kültürü olgunluğu ve geliştirilmesi
Maturity and development of existing safety culture in workplaces
  1. Tez No: 935055
  2. Yazar: MUSTAFA ALIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SULTAN PINAR ÇETİNTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma, işyerlerinde güvenlik kültürünün olgunluk seviyesini belirlemeyi ve bu kültürün geliştirilmesine yönelik stratejiler sunmayı amaçlamaktadır. İş kazaları ve meslek hastalıklarının önlenmesi için güvenlik kültürünün benimsenmesi ve sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulması gerekmektedir. Çalışma, işyerlerinde güvenlik kültürünün mevcut durumu, zayıf yönleri ve iyileştirme fırsatlarını analiz ederek, bu kültürün daha ileri seviyelere taşınmasına yönelik unsurları ortaya koymaktadır. Araştırmada Patrick Hudson tarafından geliştirilen Güvenlik Kültürü Olgunluk Modeli kullanılarak 300 Termik Santral çalışanına anket uygulanmıştır. Toplanan veriler, SPSS 26 programı kullanılarak analiz edilerek, araştırma soruları ile aralarındaki ilişki anlamlılık düzeyine göre test edilmiştir. Bu çalışma, güvenlik kültürünü güçlendirecek eğitim, liderlik, çalışan katılımı ve risk yönetimi gibi alanlarda uygulanabilir öneriler geliştirmeyi hedeflemektedir. Ayrıca, işyerlerinde güvenlik bilincinin artırılması, güvenli davranışların teşvik edilmesi ve iş kazalarının azaltılması amacıyla işverenlere, çalışanlara ve politika yapıcılara rehberlik edecek veriler ve yöntemler sunulmuştur. Çalışma, iş sağlığı ve güvenliği kültürünün olgunlaşması ve işyerlerinde daha güvenli bir çalışma ortamı sağlanması açısından önemli katkılar sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the maturity level of the present safety culture in workplaces and to present strategies for the development of the level of safety culture in workplaces and to present strategies for the development of to prevent occupational accidents and diseases, a safety culture must be adopted and brought to a sustainable structure. The study analyzes the current status, weaknesses, and improvement opportunities of safety culture in the workplace safety culture. It reveals the elements that can be used to take this culture to higher levels. In the study, a survey will be applied to 300 Thermal Power Plant employees using the Safety Culture Maturity Model developed by Patrick Hudson. The collected data will be analyzed using the SPSS program, and the relationship between them and the research questions will be tested according to the level of significance, and the relationship between them and the research questions will be tested according to the significance of the level. This study aims to develop applicable suggestions in areas such as training, leadership, employee participation, and risk management that will strengthen safety culture. In addition, data and methods that will guide employers, employees, and policymakers will be presented to policymakers will be presented to policy increase safety awareness in workplaces, encourage safe behaviors and reduce occupational accidents. The study aims to make significant contributions in terms of the maturation of occupational health and safety culture and providing a safer working environment in workplaces.