Elit yüzücülere uygulanan yoğun interval sprint yükleme sonrası kalp hızı değişkenliği ve kan laktat düzeyi: Foam rollingin toparlanmaya etkisi
Heart rate variability and blood lactate levels in eliteswimmers after intensive interval spin loading: Effect of foam rolling on recoveryfoam rolling on recovery
- Tez No: 935061
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMİZ ARABACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, elit yüzücülere yoğun interval sprint yüzme yüklenme sonrası uygulanan aktif dinlenmede foam rollingin, kalp hızı değişkenliği ve kan laktatı (üzerinde etkisini incelemektir. Araştırmaya, 15-26 yaş arasında toplam 15 (4 kız ve 11erkek) elit yüzücüleri gönüllü olarak katıldı (ortalama yaş 17.5±3.1 yıl, boy 178.2±7.6 cm, ağırlık 69.3±7.9 kg). Deneysel araştırma tasarımlarından“randomize-crossover”deseni ile gerçekleştirilen çalışmaya gönüllüler üç farklı oturumda ve birer hafta arayla uygulamalara katıldı. Birinci oturum alıştırma oturumu olarak tanımlandı. İkinci ve üçüncü oturumlarda ise ısınma, Pre-test, yüzme (50m), Test-1, yüzme (3x50m), Test-2, toparlanma ve Post-test gerçekleştirildi. Bu oturumlardan birisinde (FR) toparlanmada aktif dinlenme (750m düşük tempo yüzme; 10 dk) ve foam rolling (10dk) uygulandı. Diğer oturumda (NFR) ise sadece aktif dinlenme yapıldı (1500 m düşük tempo yüzme, 20 dk). Kalp Hızı Değişkenliği time domain (RR, RMSSD ve SDNN) ve frequence domain (VLF, LF ve HF) parametreleri Polar H7 V800 cihazı ile belirlendi. Kan Laktat ölçümleri el parmak ucundan Lactate Pro2 cihazı ile yapıldı. Elde edilen veriler, SPSS 29.0 for Windows istatistik programında Two Way ANOVA tekrarlanan ölçümler için varyans analiz testi [(2 uygulama x 4 zaman) kullanılarak analiz edildi. İkili karşılaştırmalar için Bonferroni testi kullanıldı. Foam Rolling ve Non Foam Rolling protokollerinde kendi içerisinde zamana bağlı olarak değişimlerde tüm Kalp Hızı Değişkenliği parametreleri ve Kan Laktatının toparlanmalar lehinde istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu. Foam Rolling ve Non Foam Rolling protokolleri arasında RR (F=1.526; =.122), SDNN (F=1.197; =.325), RMSSD (F=.361; =.029), pNN50 (F=.579; = .460), VLF (F=.152; =.012), Kan Laktat (F=1.302; =.098) ve AZD (F=.704; =.055) değişimleri bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Foam Rolling ve Non Foam Rolling protokolleri arasında LF (F=17.6; =.595) ve HF (F=2.43; =.169) değişimleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu. Sonuç olarak elit yüzücülere yoğun interval yüzme yüklenme sonrası uygulanan foam rolingin Kalp Hızı Değişkenliği ve Kan Laktat toparlanması üzerinde etkili olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The main aim of present study was to examine the effect of foam rolling (FR) on heart rate variability (HRV) and blood lactate (BL) in elite swimmers after intensive interval sprint swimming load. A total of 15(4 female and 11 male )elite swimmers between the ages of 15-26 participated in the study voluntarily (mean age 17.5±3.1 years, height 178.2±7.6 cm, weight 69.3±7.9 kg). The volunteers participated in three different sessions, one week apart with a“randomized- crossover”method from experimental research designs. The first session was defined as the familiarization session. In the second and third sessions; warm-up, pre-test, swimming (50m), Test-1, swimming (3x50m), Test-2, recovery and post-test were performed. In one of these sessions (FR), active rest (750 m low tempo swimming; 10 min) and foam rolling (10 min) were applied during recovery. In the other session (NFR), only active rest was performed (1500 m low tempo swimming, 20 min). HRV time-domain (RR, RMSSD and SDNN) and frequency-domain (VLF, LF and HF) parameters were determined using a Polar H7 V800. Blood Lactate were taken from the fingertips with Lactate Pro2 device. The obtained data were analyzed using Two Way ANOVA repeated measures variance analysis test (2 experiment x 4 time) in SPSS 29.0 for Windows statistics program. Bonferroni test was used for pairwise comparisons. A statistically significant difference was found in favor of all Heart Rate Variability parameters and blood lactate recovery in the changes depending on time in Foam Roller and Non Foam Roller protocols. There were no significant differences between Foam Roller and NonFoam Roller protocols for RR (F=1.526; ɳ_p^2=.122), SDNN (F=1.197; ɳ_p^2 =.325), RMSSD (F=.361; ɳ_p^2=.029), VLF (F=.152; ɳ_p^2=.012), Blood Lactate (F=1.302; ɳ_p^2=.098) and RPE (F=.704; ɳ_p^2=.055). Statistically significant differences were found between Foam Roller and Non Foam Roller protocols in terms of changes in LF (F=17.6; ɳ_p^2=.595) and HF (F=2.43; ɳ_p^2=.169). In conclusion, it can be said that foam rolling applied to elite swimmers after intensive interval swimming load during active recovery is effective on some time-domain parameters and frequency-parameters of Heart Rate Variability and Blood Lactate.