Bir üniversite hastanesinde araştırma görevlisi hekimlerin geleceğe bakışının değerlendirilmesi
Evaluation of the future outlook of research assistant physicians in a university hospital
  1. Tez No: 935062
  2. Yazar: SIDDIKA YILMAZ
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. HATİCE KÜÇÜKCERAN, PROF. DR. NAZAN KARAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Araştırma görevlisi hekimler, uzmanlık eğitimleri süresince yoğun iş yükü, nöbet zorunlulukları ve stres gibi çeşitli zorluklarla karşılaşmaktadır. Sağlıkta şiddet, ekonomik belirsizlikler ve hekim göçü gibi faktörlerin, hekimlerin mesleki tatmini ve geleceğe bakış açıları üzerinde etkili olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada, bir üniversite hastanesinde görev yapan araştırma görevlisi hekimlerin geleceğe dair bakış açılarının, iyimserlik ve kötümserlik düzeylerinin ve umut duygularının incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Bu araştırma, tanımlayıcı nitelikte olup evreni Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Tıp Fakültesi dahili ve cerrahi bölümlerinde görev yapan toplam 690 araştırma görevlisi hekim oluşturmaktadır. Gönüllük temelinde 274 araştırma görevlisi hekim çalışmaya dahil edilmiştir. Uygulanan anket formunun ilk bölümünde; sosyodemografik bilgi formu, ikinci bölümünde; Gelecek Vizyonları Ölçeği (GVÖ) yer aldı. Elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences for Windows) 20.0 programı kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Research assistant physicians face various difficulties such as intense workload, on-call obligations and stress during their speciality training. It is thought that factors such as violence in health, economic uncertainties and physician migration may have an effect on physicians' professional satisfaction and future perspectives. In this study, it was aimed to examine the future perspectives, optimism and pessimism levels and feelings of hope of research assistant physicians working in a university hospital. Materials and Methods: The population of this descriptive study consisted of 690 research assistant physicians working in the internal and surgical departments of Necmettin Erbakan University (NEU) Faculty of Medicine. On the basis of volunteerism, 274 research assistant physicians were included in the study. In the first part of the questionnaire form; sociodemographic information form, in the second part; Visions About Future (VAF) was included. The data obtained were analysed using SPSS (Statistical Package for Social Sciences for Windows) 20.0 software.