Çatalca Binkılıç saf kayın, kayın ve meşe karışık meşcerelerinde boy tahmin modellerinin geliştirilmesi
Development of height estimation models for pure beech, beech and oak mixed stands of Çatalca Binkılıç
- Tez No: 935080
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH ÖZDEMİR, DOÇ. DR. BATİN LATİF AYLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada Çatalca Binkılıç yöresi saf kayın, kayın+meşe karışık meşcerelerinde ise genel bazda, kayın ve meşe ağaç türleri için çap- boy modelleri geliştirilmiştir. Çap- boy modellerinin geliştirilmesinde kullanılan veriler değişik yetişme ortamı koşullarında yayılış gösteren farklı gelişim çağlarına ve kapalılık derecelerine sahip saf kayın ve kayın+meşe karışık meşcerelerinden alınan örnek alanlardan sağlanmıştır. Saf kayın meşcerelerinden 38 adet örnek alan alınmış ve toplam 1861 adet kayın ağacı örneklenmiştir. Kayın+meşe karışık meşcerelerden ise 62 adet örnek alan alınmış, 2441 kayın, 1515 meşe olmak üzere toplam 3956 adet ağaç örneklenmiştir. Sadece göğ.üs çapının açıklayıcı değişken olduğu çap-boy modelleri doğrusal olmayan regresyon analizi (DORA) ve destek vektör makine öğrenmesi teknikleri kullanılarak oluşturulmuştur. Doğrusal olmayan regresyon analizi (DORA) ile değişik çalışmalarda başarılı ile kullanılmış 10 adet çap-boy modeli dengelenmiş ve bunların arasından uyum istatistikleri bakımından tahmin performansı yüksek olan model en iyi model olarak seçilmiştir. Saf kayın, karışık meşcerede genel, kayın ve meşe ağaç türlerinde seçilen çap-boy modelleri boydaki varyasyonu %69,7-%82,7 arasında açıklarken, %5 ile %9 arasında değişen hata oranlarında tahminde bulunmuşlardır. Destek vektör makine öğrenmesi ile elde edilen boy tahmin modelleri saf kayın meşcerelerinde %6 hata oranı ile tahminde bulunurken, karışık meşcerelerde genel bazda, kayın ve meşe ağaç türleri için sırasıyla %14, %12, %16 oranında hata oranları ile tahminde bulunmuşlardır. Saf kayın meşcereleri için her iki yöntemle geliştirilen çap-boy modelleri diğerlerine nazaran daha yüksek bir tahmin performansı sergilemişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, height-diameter models were developed separately for pure beech stand and beech oak tree species and on a general basis in mixed beech-oak stands in the Çatalca Binkılıç region. The data used for developing the height-diameter models were obtained from sample plots located in pure beech and mixed beech-oak stands, representing various developmental stages and canopy closure levels across different sites. A total of 38 sample plots were taken from pure beech stands, with 1861 beech trees sampled. Additionally, 62 sample plots were taken from mixed beech-oak stands, where a total of 3956 trees were sampled, including 2441 beech and 1515 oak trees. Height-diameter models, using DBH as the sole explanatory variable, were fitted through nonlinear regression analysis (ONLS) and support vector machine learning techniques. Ten height-diameter models, previously proven effective in various studies, were fitted using nonlinear regression analysis (ONLS). Among these, the model with the highest predictive performance based on goodness-of-fit statistics was selected as the best-performing model. The height-diameter models developed for pure beech stands, as well as for general, beech, and oak tree species in mixed stands, explained 69.7% to 82.7% of the variation in height, with prediction error rates ranging from 5% to 9%. The height estimation models developed using support vector machine learning achieved a prediction error rate of 6% in pure beech stands. In mixed stands, the models predicted with error rates of 14% on a general basis, 12% for beech, and 16% for oak tree species, respectively. For pure beech stands, the height-diameter models developed using both methods demonstrated superior prediction performance compared to the other models.