3 fazlı asenkron motorların modellenmesi ve analizi
Modeling and analysis of three-phase asynchronous motors
  1. Tez No: 935082
  2. Yazar: MUHAMMET KARADEDE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİK ZİYA YAKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez çalışmasında, Volt Electric Motors VM 90L-2 model üç fazlı sincap kafesli asenkron motorun ANSYS Student 2025 R1 yazılımı kullanılarak 2D ve 3D modellemesi gerçekleştirilmiş ve elektromanyetik analizleri yapılmıştır. Motorun temel performans parametreleri olan güç faktörü, verimlilik, anma hızı, stator direnci, giriş gücü ve çıkış gücü gibi değerler analiz edilmiştir. Giriş gücü elle hesaplanmış, stator dirençleri ölçümlenmiştir. Simülasyon sonuçları ile katalog değerleri karşılaştırılarak motorun performansı ve tasarım doğruluğu değerlendirilmiştir. ANSYS Maxwell ortamında yapılan simülasyonlar sırasında, motorun stator ve rotor tasarımları oluşturulmuş, manyetik akı yoğunluğu ve tork değerleri gibi parametreler detaylı şekilde incelenmiştir. Analiz sonuçları, motorun enerji verimliliği ve mekanik performansı hakkında önemli ipuçları sağlamıştır. Motorun katalog değerleriyle yapılan karşılaştırmalar sonucunda, simülasyon verilerinin gerçek ölçümlerle uyumlu olduğu görülmüştür. Bu çalışma, üç fazlı asenkron motorların tasarım, modelleme ve performans analizi süreçlerine yönelik kapsamlı bir yaklaşım sunmakta ve elektromanyetik analiz yazılımlarının elektrik motorlarının tasarım ve optimizasyonundaki önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the 2D and 3D modeling of the Volt Electric Motors VM 90L-2 model three-phase squirrel-cage asynchronous motor was carried out using ANSYS Student 2025 R1 software, and its electromagnetic analyses were performed. The fundamental performance parameters of the motor, including power factor, efficiency, nominal speed, stator resistance, input power, and output power, were analyzed. Input power was calculated manually, and stator resistances were measured. Simulation results were compared with catalog values to evaluate the motor's performance and design accuracy. During the simulations conducted in the ANSYS Maxwell environment, the stator and rotor designs of the motor were created, and parameters such as magnetic flux density and torque values were examined in detail. The analysis results provided significant insights into the motor's energy efficiency and mechanical performance. Comparisons with the catalog values revealed that the simulation data were consistent with actual measurements. This study offers a comprehensive approach to the design, modeling, and performance analysis of three-phase asynchronous motors, emphasizing the importance of electromagnetic analysis software in the design and optimization of electric motors.