İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde klasik ve sosyal belediyecilik hizmetleri arasındaki denge'nin analizi: Politikalar, uygulamalar ve şehir yaşamına etkileri
Analysis of the balance between classical and social municipal services in İstanbul Metropolitan Municipality: Policies, practices and effects on city life
- Tez No: 935083
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL ÇALIŞKAN ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) klasik ve sosyal belediyecilik hizmetleri arasındaki dengeyi analiz ederek, bu hizmetlerin şehir yaşamı üzerindeki etkilerini incelemektedir. Klasik belediyecilik, altyapı çalışmaları, ulaşım, gibi temel kent ihtiyaçlarını karşılamayı hedeflerken; sosyal belediyecilik, modern şehir yönetimindeki toplumsal ihtiyaçları ele alarak eğitim, sağlık, kültür ve sosyal yardımlar gibi hizmetlerle vatandaşların yaşam kalitesini artırmayı hedeflemektedir. Araştırmada, İBB'nin hizmet önceliklendirme stratejilerinin İstanbul'un sosyo-ekonomik yapısı ve kent yaşamına etkileri ortaya konulmuştur. Nitel bir araştırma yöntemi benimsenerek, yerli ve yabancı literatür kapsamlı bir şekilde taranmış; belediyenin stratejik planları, yıllık faaliyet raporları, kamuya açık belgeleri ve istatistiklerinden elde edilen veriler detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bu doğrultuda, İBB'nin klasik ve sosyal belediyecilik hizmetlerini nasıl dengede tuttuğu analiz edilmiş, bu süreçte izlenen politikalar ve uygulamalar sistematik bir yaklaşımla değerlendirilmiştir. Çalışma bulguları, sosyal belediyecilik yatırımlarının toplumsal dayanışmayı artırırken, klasik belediyecilik hizmetlerinin şehir altyapısının sürdürülebilirliğini sağlamadaki önemini ortaya koymaktadır. Elde edilen sonuçlar, yerel yönetimlerin klasik ve sosyal belediyecilik hizmetlerini eş zamanlı olarak yürütmesinin önemine işaret etmekte ve diğer büyükşehir belediyelerine rehberlik edebilecek öneriler sunmaktadır. Bu kapsamda çalışma, sosyal belediyeciliğin şehir yönetimindeki rolünü daha derinlemesine anlamaya katkı sağlamakta ve literatüre yeni bir perspektif kazandırmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the balance between classical and social municipal services provided by Istanbul Metropolitan Municipality (IMM) and examines the impact of these services on urban life. While classical municipalism aims to meet fundamental urban needs such as infrastructure projects and transportation, social municipalism addresses social needs in modern city management, striving to enhance citizens' quality of life through services such as education, healthcare, culture, and social assistance. The study highlights the effects of IMM's service prioritization strategies on Istanbul's socio-economic structure and urban life. A qualitative research method was adopted, involving a comprehensive review of domestic and international literature, as well as an in-depth analysis of data obtained from IMM's strategic plans, annual activity reports, publicly available documents, and statistics. Accordingly, the study analyzes how IMM maintains a balance between classical and social municipal services and systematically evaluates the policies and practices followed in this process. The findings reveal that while investments in social municipalism strengthen social solidarity, classical municipal services play a crucial role in ensuring the sustainability of urban infrastructure. The results emphasize the importance of local governments simultaneously implementing both classical and social municipal services and offer recommendations that can serve as a guide for other metropolitan municipalities. In this context, the study contributes to a deeper understanding of the role of social municipalism in city management and aims to introduce a new perspective to the literature.