Isparta ilinde bulunan at çiftliklerinde hayvan refah düzeyinin belirlenmesi
Determination of animal welfare level in horse farms in Isparta province
  1. Tez No: 935091
  2. Yazar: FATİH DEMİRBAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA YAVUZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE KOCABIYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma, Isparta ilindeki at çiftliklerindeki refah düzeylerini değerlendirmek amacıyla Avrupa Birliği tarafından geliştirilen AWIN protokolü çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. İldeki dört farklı çiftlikten toplam 41 at çalışmaya dâhil edilerek hayvan ve çevre bazlı parametreler sistematik olarak incelenmiştir. Araştırma bulguları, ad libitum beslenme eksikliğinin ve uzun yemleme aralıklarının stres riskini artırdığını göstermiştir. Barınak koşulları, havalandırma kalitesi ve alan yetersizliği gibi konularda farklılıklar saptanmış; modernizasyon ihtiyacı vurgulanmıştır. Ayrıca, deri lezyonları, topallık ve solunum problemleri gibi sağlık sorunlarının düşük standartlara sahip çiftliklerde daha yaygın olduğu tespit edilmiştir. Davranış analizleri, sosyal etkileşim fırsatlarının artırılması gerektiğini ortaya koymuştur. Modern beslenme ve barınak teknikleri uygulayan çiftliklerde daha yüksek refah düzeyleri saptanmıştır. Bulgular, havalandırma sistemlerinin iyileştirilmesi, ad libitum yemleme sistemlerinin uygulanması ve personel eğitiminin refah standartlarını iyileştirmek için önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Çalışma, etik ve sürdürülebilir at yetiştiriciliği için önemli bir rehber niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the welfare levels of horses on farms located in Isparta using the Welfare Assessment Indicators Network (AWIN) protocol developed by the European Union. A total of 41 horses from four different farms in the region were included. Both animal-based and environment-based parameters were systematically analyzed, focusing on body condition scores, feeding practices, housing conditions, health indicators, and behavioral patterns. The findings revealed that the absence of ad libitum feeding systems and prolonged feeding intervals increased potential stress risks. Differences in housing conditions, such as ventilation quality and space per animal, highlighted the need for modernization to enhance comfort and reduce health risks. Furthermore, common health issues such as skin lesions, lameness, and respiratory problems were more prevalent in farms with lower feeding and housing standards. Behavioral analyses emphasized the necessity of improving opportunities for social interaction and species-specific behaviors. Farms employing modern feeding and housing techniques exhibited higher welfare scores across all categories. The study concluded that adopting ad libitum feeding systems, improving ventilation, and enhancing staff awareness of welfare standards are critical for advancing overall horse welfare. This research contributes to the body of knowledge on equine welfare and provides practical insights for promoting sustainable and ethical horse farming practices.