An exploration of principals' leadership characteristics and teacher self-efficacy through the lens of ELT teachers
Okul yöneticilerinin liderlik özellikleri ve öğretmen öz-yeterliliğinin ELT öğretmenlerinin bakış açısıyla incelenmesi
- Tez No: 935090
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENEM ZAİMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırma, okul yöneticilerinin liderlik özelliklerinin İngilizce öğretmenlerinin öz yeterlik düzeylerine etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, Mersin'deki çeşitli ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapan toplam 168 İngilizce öğretmeni ile yürütülmüştür. Veriler, Rating of Principal Characteristics (RPC) (Walker, 2011) ve Teachers' Sense of Efficacy (TSES) (Tschannen-Moran & Hoy, 2001) ölçekleri kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada öğretmenlerin okul yöneticilerine yönelik liderlik algıları ile öz yeterlik düzeyleri arasında orta düzeyde pozitif bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, regresyon analizi, liderlik algılarının öğretmen öz yeterliğini anlamlı bir şekilde yordadığını göstermiştir. Bu sonuçlar, okul yöneticilerinin öğretmenlerin mesleki yeterliliklerini destekleme ve güçlendirme süreçlerindeki önemini göstermektedir. Bununla birlikte, araştırma yalnızca Mersin'deki İngilizce öğretmenleri ile sınırlı olduğu için genellenebilirliliği kısıtlı olabilir. Gelecekte farklı eğitim ve kültürel bağlamlarda yapılacak çalışmalar daha farklı ve kapsamlı sonuçlar sunabilir. Araştırma bulguları, okul yöneticilerinin öğretmen desteği, iş birliği ve mesleki gelişimi önceleyen liderlik yaklaşımlarını benimsemelerinin, öğretmen öz yeterlik düzeylerini arttırmada ve eğitim kalitesini yükseltmede önemli bir etkisi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the effect of school principals' leadership characteristics on English teachers' self-efficacy levels. The research was conducted with a total of 168 English teachers working in various primary, secondary and high schools in Mersin, Türkiye. Data were collected through Rating of Principal Characteristics (RPC) (Walker, 2011) and Teachers' Sense of Efficacy (TSES) (Tschannen-Moran & Hoy, 2001) scales. The findings indicated that principals who exhibit strong leadership qualities can positively influence teachers' confidence in their instructional abilities. Moreover, regression analysis demonstrated that leadership perceptions significantly predict self-efficacy levels. The results show the important role of school principals in supporting and enhancing teachers'' professional competence. Despite these contributions, the study is limited by its geographic scope as it focuses solely on ELT teachers in Mersin. This may affect the generalizability of the findings. Future research could investigate these relationships in different educational and cultural contexts. The study's implications suggest that school principals should adopt leadership practices that prioritize teacher support, collaboration and professional development as these factors play a key role in enhancing both teacher efficacy and overall educational quality.