Algılanan ebeveyn tutumları ile genel iyi oluş arasındaki ilişkide genel tutum ve inanışlar ile psikopatoloji semptomlarının aracılık rolü
The mediating role of general attitudes and beliefs and psychopathology symptoms in the relationship between perceived parental attitudes and general well-being
  1. Tez No: 935096
  2. Yazar: GİZEM NUR GÜL CANDAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
İyi oluş üzerinde etkili olan değişkenler ve bu değişkenler arasındaki aracılık ilişkilerini inceleyen birçok çalışma literatürde yer almaktadır. Bu araştırmada ise algılanan ebeveyn tutumları ile genel iyi oluş arasındaki bağlantıda, genel tutumlar ve inanışlar ile psikopatolojik semptomların aracı rolü araştırılmıştır. Çalışmaya, İstanbul ve Eskişehir'de yaşayan ve yaşları 18 ile 65 arasında değişen toplam 423 kişi (321 kadın, 101 erkek) katılmıştır. Katılımcılara“Demografik Bilgi Formu”,“Kısaltılmış Algılanan Ebeveyn Tutumları-Çocuk Formu”,“Genel Tutumlar ve İnanışlar Ölçeği Kısa Formu”,“Kısa Semptom Envanteri”ve“Genel İyi Oluş Ölçeği Kısa Formu”uygulanmıştır. Araştırma modeli, ilişkisel tarama deseni esas alınarak oluşturulmuş ve veriler betimsel istatistikler ile Yapısal Eşitlik Modellemesi kullanılarak analiz edilmiştir. Analizler sonucunda, algılanan anne ve baba tutumlarının genel iyi oluş üzerindeki etkisinin doğrudan değil, psikopatolojik belirtiler ile genel tutumlar ve inanışlar aracılığıyla dolaylı olduğu ortaya çıkmıştır. Psikopatolojik belirtilerin genel iyi oluşu olumsuz yönde etkilediği; anne ve baba tutumlarının ise genel tutumlar ve inanışlar ve psikopatolojik belirtiler üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular, ebeveyn tutumlarının bireylerin genel iyi oluşu üzerinde dolaylı ancak güçlü bir etki yaratabildiğini ve bu süreçte genel tutumlar ile psikopatolojik semptomların kritik bir aracı rol oynadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Many studies in the literature examine the variables influencing well-being and the mediating relationships between these variables. In this study, the mediating roles of general attitudes and beliefs and psychopathological symptoms in the relationship between perceived parental attitudes and general well-being were investigated. The study included a total of 423 participants (321 women, 101 men) aged between 18 and 65, residing in Istanbul and Eskişehir. Participants completed the“Demographic Information Form”,“Shortened Perceived Parental Attitudes-Child Form”,“Short Form of the General Attitudes and Beliefs Scale”,“Brief Symptom Inventory”and“Short Version of the Scales of General Well-Being”. The research model was developed based on a correlational survey design, and the data were analyzed using descriptive statistics and Structural Equation Modeling. The analyses revealed that the effect of perceived maternal and paternal attitudes on overall well-being was not direct but mediated by psychopathological symptoms and general attitudes and beliefs. Specifically, psychopathological symptoms were found to negatively affect overall well-being, whereas maternal and paternal attitudes had a significant and positive impact on general attitudes, beliefs, and psychopathological symptoms. The findings demonstrate that parental attitudes can exert an indirect but substantial influence on individuals' overall well-being, with general attitudes and psychopathological symptoms playing a critical mediating role in this process.