ترتيب الصفات المفردة في القرآن الكريم: دراسة استقرائية تحليلية
Kur'an-ı Kerim'deki sıfatların sıralaması: Tümevarımsal analitik bir çalışma
  1. Tez No: 935095
  2. Yazar: AMAL ABED JOMAA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM HAKKI İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Sıfat, Arap dilinde lafızların vazgeçilmez bir parçasıdır ve anlatılanlara övgü, kınama, genelleme, belirtme, küçümseme gibi birden fazla anlam kazandırılmasında önemli rol oynar. Tek bir sıfat, bir cümle veya bir yarım cümle şeklinde gelir. Tekil sıfatların dizilişinin sebebi konusunu ele alan çalışmaların azlığı göz önüne alındığında, araştırmamda sıfatlar ve dizilişi ile ilgili bu hususu tümevarımsal ve analitik yaklaşıma dayalı olarak ele aldım. Kur'an-ı Kerim'in ayrıştırılmasıyla ilgili bir grup kitaptan yararlanılarak tüm sıfatlar tek tek tespit edilmiş ve ayrıştırılmıştır. Tek sıfatların dizilişinde ise sadece tek, çift veya daha fazla sıfatın yer aldığı Kur'an ayetleri dikkate alınmıştır. Sıfatların dizilişinin nedenini açıklığa kavuşturmak ve açıklanan ismin bir arada bulunması veya uzaklığı açısından bazılarına diğerine göre öncelik vermek için bir grup tefsir kitabına, önemli kitaplara, referanslara ve kaynaklara başvurulmuştur. Çalışmada bu vasıfları içeren ayetlerin tamamından bahsedildiği, bunların kaynaklarıyla birlikte ayrıştırıldığı, anlamlarının ve düzenlenme sebeplerinin açıklandığı gibi bir takım sonuçlara ulaşılmıştır. Genel olarak sıfatların dizilişinin genelleme ve belirtme ilkesine dayandığı söylenebilir. Araştırmamı iki bölüme ve bir sonuca ayırdım. Birinci bölümde sıfatın dilsel ve terminolojik tanımından bahsettim, sıfatın amaçlarından, bölümlerinden ve hükümlerinden bahsettim, tek, ikili sıfatları ve üzerini sıralayıp tablolaştırdım. İkinci bölümde ise ayetlerde geçen sıfatların anlamlarını, çağrışımlarını ve bu sıfatların ardı ardına diziliş sebeplerini açıkladım.
Özet (Çeviri)
The adjective is an essential part of the parts of speech in the Arabic language and plays a prominent role in adding multiple meanings to what is described, such as praise, condemnation, generalization, specification, and belittlement. It comes in the form of a single adjective, a sentence, or a semi-sentence. Given the scarcity of studies that have dealt with the subject of the reason for the arrangement of the single adjectives, I have addressed in my research this aspect related to adjectives and their arrangement, based on the inductive and analytical approach. All the individual adjectives were identified and parsed by referring to a group of books on the parsing of the Holy Qur'an. As for the arrangement of the single adjectives, only the Qur'anic verses that included single, dual, or more adjectives were taken into consideration. A group of interpretation books, major books, references, and sources were consulted to clarify the reason for the arrangement of the adjectives and give priority to some of them over the other with regard to their coexistence or distance from the noun described. The study reached a set of results, as it mentioned all the verses that included these qualities, mentioned their parsing along with their sources, as well as an explanation of their meanings and the reason for their arrangement. It can be stated in general that the arrangement of adjectives was based on the principle of generalization and specification. I divided my research into two chapters and a conclusion. In the first chapter, I mentioned the definition of the attribute linguistically and terminologically, as well as mentioned the purposes of the adjective, its divisions, and rulings, and enumerated the single, binary adjectives and above and tabulated them. As for the second chapter, I explained the meanings of the adjectives mentioned in the verses, the connotations, and the reasons for arranging these successive adjectives.