Grafik tasarım pratiklerinin yapay zekâ destekli uygulamalarla dönüşümü: Film afişi tasarımları üzerine bir inceleme
The transformation of graphic design practices through artificial intelligence-assisted applications: An investigation on film poster designs
  1. Tez No: 1015797
  2. Yazar: RAMAZAN İNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ERHAN TARLAKAZAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, üretken yapay zekâ teknolojilerinin grafik tasarım pratiklerinde yarattığı dönüşümü, film afişi tasarımı bağlamında uygulamalı ve deneysel bir yaklaşımla incelemektedir. Sanat tabanlı araştırma ve uygulama temelli araştırma yöntemlerini esas alan çalışmada, sinema tarihinin dört farklı dönemini ve beş farklı türü kapsayan 5x4'lük bir matris yapısı üzerinden seçilen 20 ikonik film afişi, Midjourney v7 ve v8.1 görsel üretim modelleri aracılığıyla yeniden üretilmiştir. Araştırmada“kontrollü yeniden yorumlama”yaklaşımı benimsenmiş, her afişin görsel katmanı yapay zekâyla yeniden yorumlanırken tipografik katman orijinalinden korunarak sabit bir parametre olarak tutulmuştur. İstem stratejilerinin geliştirilmesinde Claude dil modeli, tipografik düzenleme ve post-prodüksiyon aşamalarında Adobe Photoshop kullanılarak çok araçlı bir insan-makine iş birliği iş akışı izlenmiştir. Araştırmanın bulguları, yapay zekânın genel kompozisyon, atmosfer, renk paleti ve dönem üslubu gibi makro düzey tasarım kararlarında tatmin edici sonuçlar ürettiğini, buna karşın nesne konumlandırma hassasiyeti, perspektif kontrolü, yüz ifadesi nüansları ve tipografik entegrasyon gibi mikro düzey kararlarda belirgin sınırlılıklar sergilediğini ortaya koymaktadır. Literatürde tartışılan“zanaatkârdan küratöre”dönüşüm söylemi araştırma bulguları ışığında doğrulanmakla birlikte nüanslandırılmış, tasarımcının rolü tam ve keskin bir geçiş değil, geleneksel post-prodüksiyon becerilerini de kapsayan melez bir genişleme olarak kendini göstermiştir. Yapay zekânın grafik tasarım sürecindeki verimlilik katkısının ise tasarım probleminin karmaşıklığıyla ters orantılı olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research examines the transformation brought about by generative artificial intelligence technologies in graphic design practices through an applied and experimental approach within the context of film poster design. Employing art-based research and practice-based research methodologies, the study re-produced 20 iconic film posters selected through a 5x4 matrix structure covering four distinct historical periods and five genres of cinema history, using Midjourney v7 and v8.1 visual generation models. A“controlled reinterpretation”approach was adopted throughout the research: while the visual layer of each poster was reinterpreted through artificial intelligence, the typographic layer was preserved from the original and kept constant. A multi-tool human-machine collaboration workflow was followed, utilizing the Claude language model for prompt strategy development and Adobe Photoshop for typographic arrangement and post-production processes. The findings reveal that artificial intelligence produces satisfactory results in macro-level design decisions such as general composition, atmosphere, color palette, and period style, while exhibiting significant limitations in micro-level decisions including object placement precision, perspective control, facial expression nuances, and typographic integration. The“from craftsman to curator”transformation discourse discussed in the literature is confirmed yet nuanced by the research findings: the designer's role manifests not as a complete and sharp transition, but as a hybrid expansion that continues to encompass traditional post-production skills. It was also observed that the efficiency contribution of artificial intelligence to the graphic design process is inversely proportional to the complexity of the design problem.